KWK Janina miejsce z historią, w której znajdziemy wiele cierpienia ludzkiego
KWK Janina to kopalnia, która według krążących opinii swoją nazwę odziedziczyła po żonie lub córce pierwszego francuskiego prezesa. Jest kopalnią węgla kamiennego, która swoją pracę rozpoczęła w 1907 roku. Umiejscowiona w Libiążu, początkowo wchodziła w skład Galicyjskiej Spółki Węglowej (Compagnie Galicienne de Mines). Co ciekawe do wybuchu I wojny światowej KWK Janina pozostawała w fazie rozruchu. Według statystyk wydobycie rozpoczęto dopiero w 1910 roku. Wtedy to zaczęto pozyskiwać 19 tysięcy ton węgla, by w następnych latach liczba ta wzrosła do 149 tysięcy ton. Od 1920 do 1939 roku władzę nad kopalnią sprawował Zygmunt Szczotkowski, a po wybuchu II wojny światowej nakazano mu zarząd komisaryczny.
Jego następcą został Austriak Franz Trenczak, twórca patentów w przemyśle górniczym. Niestety też wyszedł on z inicjatywą mającą na celu stworzenia obozów pracy w kopalni i zatrudnieniu jeńców wojennych. Swoje stanowisko utrzymał do stycznia 1943, kiedy to jego miejsce zajął Gunther Falkenhahn, który to kontynuował założenia swojego poprzednika. Za jego rządów powstało w KWK Janina Kriegsgefangenen-Arbeitskommando E-562 Janinagrube podlegające Stalagu VIIIB w Zabrzu. Co ważne przeddzień likwidacji obozu w 1945 w styczniu przebywało tam aż 853 więźniów.
Zmiany, które wpłynęły pozytywnie na poszerzenie wydobywanych złóż
- Po przejściu frontu w 1945 doszło do upaństwowienia kopalni i w lutym tegoż roku rozpoczęto wydobycie.
- Od 1961 do 1964 wydrążono kolejne trzy szyby: Janina III, Południowy oraz Zachodni, dzięki czemu było możliwie pozyskiwanie ok. 1,8 mln ton rocznie.
- W latach 80. XX w. wydobycie utrzymywało się na poziomie 3,5 mln ton.
- Rok 1989 przyniósł zmiany ustrojowe, które wpłynęły na zmniejszenie przerostów zatrudnienia, szczególnie w sytuacji tych pracujących na powierzchni.
- W 1993 KWK Janina podeszła pod Nadwiślańską Spółkę Węglową S.A. w Tychach.
- W 2003 roku natomiast stała się częścią Spółki Węglowej, jak i pozostałych 22 zakładów. Kopalnie tą nie ominęły także zmiany strukturalne, jak i katastrofy.
- 2005 rok przyniósł dla tej jednostki połączenie z ZGE Sobieski Jaworzno III sp. z o.o. W wyniku takich zmian powstał Południowy Koncern Węglowy S.A.
- 2015 to natomiast rok, który pozostanie w pamięci nie tylko górników na lata. Wtedy to doszło do trzech tąpnięć. Pierwsze dwa spowodowały uszkodzenie budynków w okolicy Libiąża i czasowego zaprzestania wydobycia. Obecnie kompleks ten należy do TAURON Wydobycie S.A. i był brany pod uwagę sprzedaży w inne ręce.