Kopalnia Chwałowice

18 kwietnia 2020

Kopalnia Chwałowice – historia

KWK Chwałowice to Górnośląska kopalnia, położona w Rybniku, wydobywająca węgiel kamienny już od przeszło 100 lat. Została ona otwarta w 1907 r. pod nazwą „Donnersmarckggrube” na cześć swojego właściciela. Po I Wojnie Światowej kopalnia kontynuowała działalność w koncernie o nazwie „Dyrekcja Kopalń i Hut księcia Donnersmarcka”. Choć kopalnia zmagała się z wieloma kryzysami, podczas II Wojny Światowej zwiększono jej wydobycie na potrzeby wojenne. Swoją obecną nazwę KWK Chwałowice, kopalnia zyskała po drugiej Wojnie Światowej w 1945 roku. W kolejnych latach wydobycie kopalni wynosiło aż milion ton węgla rocznie, natomiast w 1974 roku, powiększono załogę i jej wydajność, osiągając wydobycie aż 2 milionów ton węgla rocznie.

Kopalnia Chwałowice – dzisiaj

Obecnie KWK Chwałowice należy do kompanii węglowej PGG S.A. Obszar, który zajmuje kopalnia to 20,7 km kwadratowych, a eksploatacja obejmuje jej jedyny poziom wydobywczy: 550 m. Co prawda, w kopalni istnieją dwa inne poziomy, jednak są to jedynie poziomy wentylacyjne. Na stronie PGG S.A. możemy przeczytać, że obecnie trwa budowa nowego poziomu wydobywczego: 700 m. W czasach, w których zamykane są kolejne polskie kopalnie, wiadomość o nowym poziomie zapewne bardzo cieszy wszystkich pracowników, których KWK Chwałowice ma aż 2804 (informacja ze strony PGG S.A.). Średnie roczne wydobycie kopalni to 2 368 800 t, co daje 9400 ton na dzień.

Kopalnia Chwałowice jpg

Praca w kopalni KWK Chwałowice

Praca w kopalni kojarzona jest z wieloma przywilejami, ale także ogromnym niebezpieczeństwem, które czyha na górników. Jednym z głównych zagrożeń w KWK Chwałowice jest metan. Wydobywane w Rybniku pokłady są zaliczane do I, II i III kat. zagrożenia metanowego, jest to wysoki poziom wymagający od pracowników niezwykłej czujności. Z kolei zagrożenie pyłowe zostało zaklasyfikowane do kat. A i B. Kopalnia należy do III-V (średnia i duża) grupy samozapalności, a zagrożenie wodne do I i II kategorii. Pocieszeniem jest brak zagrożenia tąpnięć oraz wyrzutów metanu i skał.

Ekogroszek Chwałowice

Firma Węglobud oferuje workowany Ekorgoszek Chwałowice produkowany ze złóż węgla typu 32 (gazowo-płomienny). Jest on wydobywany właśnie w kopalni Chwałowice w Rybniku. Węgiel ten charakteryzuje się silnie świecącym płomieniem, niską zdolnością spiekania, sporą zawartością części lotnych. Ponadto ekogroszek Chwałowice cieszy się popularnością za sprawą swoich korzystnych parametrów oraz możliwości wykorzystania go w nowoczesnych kotłach z automatycznym podajnikiem ślimakowym i tłokowym, a także pozostałych kotłach, przystosowanych do spalania węgla o uziarnieniu 5-25 mm.

Wypróbuj nasze ekogroszki

1 030,00 1 418,00  brutto

Wyczyść
SKU: 57855 Kategoria:

Informacje dodatkowe

Waga Brak danych
Rodzaj

Pomarańczowy, Czerwony, Żółty, Fioletowy, Beżowy

Akcyza

Bez akcyzy, Z akcyzą

Magazynowanie

Workowany, Luzem

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Tylko zalogowani klienci, którzy kupili ten produkt mogą napisać opinię.

Zyskaj 50 zł rabatu z kuponem premium50 przy zakupie minimum 3 ton węgla premium.

Kiedy jest najlepszy czas na zakup ekogroszku?
Nie przegap kolejnego artykułu lub promocji, zapisz się na naszą listę mailingową.

Zadaj pytanie

6 + 12 =

Oblicz koszty dostawy

x

Pin It on Pinterest

Share This