Klasa kotła – czym jest i jak ją sprawdzić?

10 listopada 2022

To jakiej klasy jest kocioł, jest bardzo ważne. Nie tylko z punktu widzenia ekologii, ale także jakości i bezpieczeństwa używania. Planując zakup, warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat. Posiadacze kotłów niskiej jakości i klasy, też powinni się zainteresować tematem, ponieważ konieczna będzie na jakiś czas ich wymiana.

Jakie są klasy kotłów?

Jeszcze kilka lat temu kotły były oznaczane klasami od 1 do 3, gdzie 3 oznaczało te najwyższej jakości. Teraz jednak to oznakowanie jest zupełnie inne. Kotły mają klasy przyznawane numeracją od 3 do 5 i teraz 3 oznacza te najgorszej jakości, a także najbardziej szkodliwe dla środowiska. Kotły klasy 4 są nieco mniej szkodliwe, ale nadal nierekomendowane. Z kolei kotły klasy 5, to te, jakie obecnie tylko można kupić. Mają one certyfikaty, które oznaczają, że emitują mniej zanieczyszczeń, a także są bezpieczne w użytkowaniu.

Co z kotłami 3 i 4?

Wiele osób może jeszcze posiadać kotły tych klas. Jednak mają one z biegiem lat zostać wymienione, na te klasy 5. Te terminy są różne w zależności od zamieszkiwanych rejonów, a szczegółowe informacje można znaleźć na stronach każdego województwa. Kiedyś produkowane były także kotły bez przydzielonej klasy, one także będą podlegały wymianie.

Co daje klasa kotła?

Klasa kotła nie tylko oznacza, że spełnia on Unijne normy w zakresie emisji szkodliwych substancji, ale także to gwarancja, że taki kocioł jest wykonany z wysokiej jakości komponentów. To z kolei oznacza, że są one bezpieczne w użytkowaniu.

Jak sprawdzić jaka jest klasa kotła?

Takie oznaczenia znajdują się w dwóch miejscach. Jedno to tabliczka znamionowa, jaka znajduje się na urządzeniu. Taka sama informacja powinna się znajdować też na instrukcji. Warto, zanim zdecydujemy się na zakup sprawdzić te informacje, a jeśli mamy wątpliwości poprosić sprzedawcę o certyfikat, jakie takie urządzenie powinno posiadać.

Po co to wszystko?

Wymiana kotłów, na bardziej przyjazne środowisku to jeden z wielu procesów, jakie mają poprawić stan środowiska. Po obecnej sytuacji na rynku węglowym warto rozważyć inne rozwiązania – takie jak pompy ciepła połączone z odnawialnymi źródłami energii. Warto też wiedzieć, że na kotły 5 klasy często są dostępne dofinansowania do zakupu.

 

WPISZ SWÓJ E-MAIL, ABY OTRZYMAĆ MEGA RABAT NA EKOGROSZEK!
Nasze promocje są ograniczone czasowo.
Poinformujemy Cię o jej rozpoczęciu przez e-mail.

Wypróbuj nasz ekogroszek

Ekogroszek Piekło Pomarańczowy
Parametry
Granulacja5-25 [mm]
Kaloryczność28-26 MJ/kg
Popiół3-8%
Siarka0,4-0,8%
Spiekalność0-10

13 w magazynie

Produkt

Akcyza

Łącznie

Pin It on Pinterest

Share This