Nadchodzący sezon grzewczy budzi wiele pytań. Ile będzie kosztowało ogrzewanie i czy nie zabraknie opału? To tylko niektóre z pojawiających się wątpliwości. Rząd zadeklarował dopłaty do węgla, ale co z tymi, którzy korzystają z innych źródeł ogrzewania? Jakimi paliwami ogrzewamy domy? Zobaczymy to na liczbach.
Pytanie o źródło ogrzewania
W ubiegłorocznym spisie powszechnym padło wiele pytań, które później Główny Urząd Statystyczny wykorzystuje w swoich celach. Jednym z nich było pytanie, o rodzaj ogrzewania w miejscu zamieszkania. Dane te nie dotyczą tych mieszkań, które korzystają z centralnego ogrzewania, więc w większości obrazują ile mieszkańców w domach, stosuje jakie paliwa.
Jak wyglądają statystyki?
Co zaskakujące liczba mieszkań ogrzewanych węglem jest na podobnym poziomie jak tych, gdzie do tego samego celu wykorzystuje się gaz. 2,216 mln mieszkań jest więc ogrzewanych węglem kamiennym, a gazem 1,952 mln mieszkań. Na kolejnych pozycjach znalazło się drewno (1,523 mln mieszkań) i węgiel brunatny (0,239 mieszkań). Kolejnym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna. Coraz więcej osób decyduje się na pompy ciepła, które są przyjazne dla środowiska, a także często mogą współpracować z instalacjami, które pozyskują energię odnawialną.
Co ze źródłami odnawialnymi?
Zaledwie 0,074 mln mieszkań korzysta z energii pozyskiwanej z otoczenia. Energia słoneczna ogrzewa 0,011 mln mieszkań. Te dane jednoznacznie pokazują, że większość nadal jest uzależniona od szalejących cen takich surowców jak węgiel czy gaz. Z roku na rok przybywa coraz więcej domów, w których pojawiają się przyjazne środowisku rozwiązania, ale to wciąż mało.
Koszty remontu czy przerobienia instalacji są często poza zasięgiem finansowym tych mieszkańców, którzy korzystają z tak zwanych kopciuchów. Choć na pompy ciepła czy fotowoltaikę są liczne dofinansowania, to dalej dla sporej ilości osób koszty z kosmosu. Już teraz nie każdego stać na opał, a co w sytuacji kiedy rząd wprowadzi jeszcze listę rekomendowanych urządzeń, które spełniają wymogi ochrony środowiska.