Jaki węgiel do kotłów retortowych?

utworzone przez | Mar 1, 2020 | blog, porady | 5 Komentarze

Czym są kotły retortowe?

Kotły retortowe to ogromny przeskok technologiczny, spalają czysto i są bardzo ekonomiczne, ponadto są niezwykle wygodne w użyciu w porównaniu do tradycyjnych kotłów zasypowych. Mimo wielu zalet wciąż niewiele osób decyduje się na zakup takiego kotła. Wynika to przede wszystkim z wysokiej ceny kotłów retortowych oraz ograniczenia, jakie na nas wymuszają podczas doboru odpowiedniego paliwa. Kotły zasypowe są bardzo elastyczne, spalają niemalże wszystko, co do nich wrzucimy. Kolejnym utrudnieniem dla użytkowników tych kotłów jest większa awaryjność kotłów retortowych, spowodowana bardziej skomplikowaną budową. Te wszystkie elementy sprawiły, że kotły retortowe, mimo że istnieją na rynku już wiele lat i są bardzo wygodne w użyciu, wciąż nie wyparły tradycyjnych kotłów starszej generacji.
Nowoczesne kotły retortowe wyróżnia technika spalania, która polega na dokładaniu opału od dołu. Przy odpowiednim ustawieniu ilości dokładanego paliwa i dopływu powietrza całe paliwo spala się dokładnie do przezroczystych spalin.

Mimo wszystko warto się na kocioł retortowy zdecydować. Gwarantują nam wygodę, czystą kotłownię oraz niską emisję spalin. Choć ceny są wyższe, proszę pamiętać, że jest to zakup na wiele lat, co z pewnością docenimy po dobraniu odpowiednich ustawień kotła. Wbrew pozorom wybór właściwego paliwa do kotłów retortowych nie jest wcale taki trudny. Producenci polscy i zagraniczni oferują ogromny wybór węgli różnego rodzaju. Producent naszego kotła z pewnością również pomoże nam wybrać odpowiedni rodzaj węgla.

Jaki wybrać węgiel do kotłów retortowych?

W dużej mierze to, jakie paliwo będzie najlepsze, zależy od rodzaju kotła retortowego, na który się zdecydujemy. Najpopularniejszy z nich to kocioł z podajnikiem ślimakowym, kolejnym jest kocioł z podajnikiem tłokowym. W przypadku tego pierwszego ważne jest, aby stosować suchy, dobrej jakości ekogroszek, niespiekający i niekoksujący. Najlepszy będzie typ 31, właśnie ze względu na niską wartość RI. Dotyczy to głównie kotłów I generacji. Kotły II generacji są już przystosowane do radzenia sobie z gorszym rodzajem węgla. Wciąż jednak, ze względu na ślimakową budowę podajnika lepiej wybierać paliwo o jak najniższym współczynniku spiekania. Z kolei dla kotłów z tłokowym podajnikiem, nie ma tak restrykcyjnych wymogów dotyczących paliwa. Tłok wsuwający paliwo do paleniska radzi sobie z opałem różnej wielkości, również tym gorszej jakości. Minusem tego rodzaju kotła jest brudne, niezbyt dokładne spalanie spowodowane wsuwaniem dużych ilości opału do paleniska.

Podsumowanie

Podsumowując, do kotłów retortowych należy używać ekogroszku, groszko-miału lub ekomiału. To, na który z opałów się zdecydujemy, zależy od tego, której generacji kotła używamy oraz od indywidualnych zaleceń producenta naszego kotła. W przypadku kotłów I generacji musimy używać ekogroszku dobrej jakości. II generacja kotłów dopuszcza wszystkie z powyższych opałów. Jednak musimy liczyć się z faktem, że im gorszej jakości opał, tym gorsze spalanie i możliwe konsekwencje dla kotła. Natomiast podajnik tłokowy jest przystosowany głównie do spalania miału, jednak poradzi sobie również z pozostałymi rodzajami opału.

5 komentarzy

  1. Bastian Ciemioła

    Zastałem taki kocioł w domu do którego się ostatnio wprowadziłem, zupełnie nie wiedziałem co tam wsypać, dzięki weglobud za dobry artykuł

  2. Grzegorz Miłosz

    Ostatnio sie przeprowadziłem i musiałem kupić kocioł, bo nie mam ogrzewania elektrycznego. Ten artykuł bardzo mi pomógł. Kupiłem to co mi odpowiada.

Wyślij komentarz

Zobacz inne wpisy na naszym węglowym blogu

Podstawowe fakty o węglu kamiennym

Podstawowe fakty o węglu kamiennym

Węgiel kamienny, nazywany czarnym złotem, wywarł ogromny wpływ na gospodarkę Polski, ale również całego świata. Choć powstał miliony lat temu, do dzisiaj ogrzewamy nim nasze domy i wykorzystujemy w elektrociepłowniach i elektrowniach. Skąd pochodzi i jak powstał ten niesamowity surowiec?

Zastosowanie węgla kamiennego

Zastosowanie węgla kamiennego

Zastosowanie węgla kamiennego w przemyśle, energetyce, farmakologii i kosmetyce to najpopularniejsze przykłady. Dowiedz się więcej o czarnym złocie.

Jak więc poprawnie rozpalić piec?

Jak więc poprawnie rozpalić piec?

Jak poprawnie rozpalić piec? Podczas spalania węgla wytwarza się popiół oraz inne zanieczyszczenia, które wpływają na żywotność pieca.

Workowanie węgla ekogroszku

Workowanie węgla ekogroszku

Konfekcjonowanie produktów sypkich jest niezwykle dobrym rozwiązaniem. Dotyczy to zarówno workowania węgla, jak i innych produktów dostępnych w paczkach.

Jak powstaje ekogroszek?

Jak powstaje ekogroszek?

Spośród paliw stałych ekogroszek wyróżnia się rosnącą w zatrważającym tempie popularnością. Nic dziwnego, jest znacznie bardziej wydajny od węgla kamiennego czy brunatnego oraz zdecydowanie bardziej komfortowy w codziennym użytkowaniu.

Co ile czyścić piec na ekogroszek?

Co ile czyścić piec na ekogroszek?

Częstotliwość czyszczenia kotła jest zależna w dużej mierze od jakości stosowanego opału, częstości pracy, obciążenia kotła oraz jego prawidłowej eksploatacji i montażu.

Różnice między ogrzewaniem elektrycznym a węglowym

Różnice między ogrzewaniem elektrycznym a węglowym

Wybór optymalnej formy ogrzewania mieszkania czy domu nie należy do łatwych. Pomimo mnogości dostępnych na rynku rozwiązań, Polacy najczęściej rozważają jeden z dwóch systemów – ogrzewanie węglowe lub elektryczne.

Ile kosztuje piec na ekogroszek?

Ile kosztuje piec na ekogroszek?

Mimo rosnącej popularności gazu ziemnego, kotły na węgiel wciąż są na szczycie, w szczególności kotły z podajnikiem na ekogroszek. Ich największą zaletą docenianą przez klientów jest pełne zautomatyzowanie, co przekłada się na ograniczony wkład człowieka potrzebny do pracy kotła.

Ogrzewanie ekogroszkiem

Ogrzewanie ekogroszkiem

Sposób ogrzewania domu to decyzja, przed której podjęciem prędzej czy później staje prawie każdy. Decydując się na konkretne paliwo i kocioł należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak: miejsce na składowanie paliwa, koszty, na jakie możemy sobie pozwolić czy błoga wygoda.

Cena węgla w kopalni

Cena węgla w kopalni

Ceny węgla za tonę mocno się wahają w zależności od rodzaju, klasy i typu węgla. Najtańszy z nich-miał, możemy kupić już od 300 zł za tonę, natomiast za dobrej jakości ekogroszek zapłacimy w kopalni już ponad 700 zł.

Najlepszy ekogroszek

Najlepszy ekogroszek

Popularność ekogroszku na naszym rodzimym rynku paliw stałych stale rośnie, jest to związane zapewne z gorącą promocją ekologicznego stylu życia i dbałością o naszą planetę, w dużym stopniu dbałością o jakość powietrza, które w ostatnich latach mocno doskwiera polakom, zwłaszcza w dużych aglomeracjach.

Jaka jest cena węgla?

Jaka jest cena węgla?

Węgiel mimo ciągłej promocji ekologicznych i odnawialnych źródeł energii wciąż cieszy się ogromną popularnością. Popyt na to tradycyjne paliwo stałe wynika głównie z jego ceny.

#
$

Nie przegap kolejnego artykułu lub promocji, zapisz się na naszą listę mailingową.

Pin It on Pinterest