Czym są kotły retortowe?
Kotły retortowe to ogromny przeskok technologiczny, spalają czysto i są bardzo ekonomiczne, ponadto są niezwykle wygodne w użyciu w porównaniu do tradycyjnych kotłów zasypowych. Mimo wielu zalet wciąż niewiele osób decyduje się na zakup takiego kotła. Wynika to przede wszystkim z wysokiej ceny kotłów retortowych oraz ograniczenia, jakie na nas wymuszają podczas doboru odpowiedniego paliwa. Kotły zasypowe są bardzo elastyczne, spalają niemalże wszystko, co do nich wrzucimy. Kolejnym utrudnieniem dla użytkowników tych kotłów jest większa awaryjność kotłów retortowych, spowodowana bardziej skomplikowaną budową. Te wszystkie elementy sprawiły, że kotły retortowe, mimo że istnieją na rynku już wiele lat i są bardzo wygodne w użyciu, wciąż nie wyparły tradycyjnych kotłów starszej generacji.
Nowoczesne kotły retortowe wyróżnia technika spalania, która polega na dokładaniu opału od dołu. Przy odpowiednim ustawieniu ilości dokładanego paliwa i dopływu powietrza całe paliwo spala się dokładnie do przezroczystych spalin.
Mimo wszystko warto się na kocioł retortowy zdecydować. Gwarantują nam wygodę, czystą kotłownię oraz niską emisję spalin. Choć ceny są wyższe, proszę pamiętać, że jest to zakup na wiele lat, co z pewnością docenimy po dobraniu odpowiednich ustawień kotła. Wbrew pozorom wybór właściwego paliwa do kotłów retortowych nie jest wcale taki trudny. Producenci polscy i zagraniczni oferują ogromny wybór węgli różnego rodzaju. Producent naszego kotła z pewnością również pomoże nam wybrać odpowiedni rodzaj węgla.
Jaki wybrać węgiel do kotłów retortowych?
W dużej mierze to, jakie paliwo będzie najlepsze, zależy od rodzaju kotła retortowego, na który się zdecydujemy. Najpopularniejszy z nich to kocioł z podajnikiem ślimakowym, kolejnym jest kocioł z podajnikiem tłokowym. W przypadku tego pierwszego ważne jest, aby stosować suchy, dobrej jakości ekogroszek, niespiekający i niekoksujący. Najlepszy będzie typ 31, właśnie ze względu na niską wartość RI. Dotyczy to głównie kotłów I generacji. Kotły II generacji są już przystosowane do radzenia sobie z gorszym rodzajem węgla. Wciąż jednak, ze względu na ślimakową budowę podajnika lepiej wybierać paliwo o jak najniższym współczynniku spiekania. Z kolei dla kotłów z tłokowym podajnikiem, nie ma tak restrykcyjnych wymogów dotyczących paliwa. Tłok wsuwający paliwo do paleniska radzi sobie z opałem różnej wielkości, również tym gorszej jakości. Minusem tego rodzaju kotła jest brudne, niezbyt dokładne spalanie spowodowane wsuwaniem dużych ilości opału do paleniska.
Podsumowanie
Podsumowując, do kotłów retortowych należy używać ekogroszku, groszko-miału lub ekomiału. To, na który z opałów się zdecydujemy, zależy od tego, której generacji kotła używamy oraz od indywidualnych zaleceń producenta naszego kotła. W przypadku kotłów I generacji musimy używać ekogroszku dobrej jakości. II generacja kotłów dopuszcza wszystkie z powyższych opałów. Jednak musimy liczyć się z faktem, że im gorszej jakości opał, tym gorsze spalanie i możliwe konsekwencje dla kotła. Natomiast podajnik tłokowy jest przystosowany głównie do spalania miału, jednak poradzi sobie również z pozostałymi rodzajami opału.