Każdy, kto decyduje się na paliwo opałowe, jakim jest węgiel, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wilgotność jest jednym z czynników, który składa się na jego ogólną jakość. Tych, którzy nie wiedzą, chcemy poinformować, że jest to również jeden z najistotniejszych parametrów stanowiących ogólną ocenę technologiczną. Z uwagi na swoją porowatą strukturę węgiel to materiał, który jest w stanie chłonąć wodę. Oznacza to, że każda bryła może wchłonąć dany procent zawilgocenia z otoczenia, w którym jest przechowywana. Jeżeli weźmiemy “pod lupę” węgiel i ekogroszek workowany to przekonamy się, że ich wilgoć plasuje się pomiędzy 1% a 18% całkowitej jego masy.
Rodzaje wilgoci
Decydując się na zakup ekogroszku, warto zdawać sobie sprawę z tego, że wilgotność podzielona jest na rodzaje. Dziś chcemy przedstawić wam trzy, które są najważniejsze, jeśli chodzi o wybór tego rodzaju paliwa stałego.
-
- Wilgoć przemijająca (Wex) – mówi o tym jaka ilość wody, może przeniknąć do węgla, np. podczas opadów deszczu śniegu czy polania wodą. Jest to wartość zmienna. Co to takiego oznacza w praktyce? Przede wszystkim, jeżeli zostawisz opał w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura domowa, to woda wyparuje, przyjmując wartość zawilgocenia przybliżoną do tej, która znajduje się w pomieszczeniu. Dlatego wskazane jest, aby przed użyciem węgla lub ekogroszku przechowywać go w pomieszczeniu zamkniętym i stosunkowo ciepłym właśnie po to, aby się pozbyć zbędnej wilgoci.
- Wilgoć całkowita Wt, czyli wartość ogólnego zawilgocenia, która pokazuje łączną zawartość wilgoci przemijającej i wilgoci higroskopijnej. Wilgoć higroskopijna to współczynnik, który otrzymuje się po wysuszeniu ekogroszku w temperaturze około 110 °C.
- Wilgoć analityczna Wa, czyli wilgoć zawarta w próbce analitycznej węgla lub ekogroszku przeznaczonego do analizy. Badania przeprowadzane są na granulacji mniejszej niż 0,2 mm.
Kupno mokrego ekogroszku — jak się z tym uporać?
Wilgotność ściśle powiązana jest z kalorycznością stałego paliwa opałowego. Jak to działa? Im większa wilgoć, tym mniejsza wartość kaloryczna. Ciepło jest bowiem tracone na ogrzanie i odparowanie wody, zamiast pełną parą być transportowane do instalacji CO. Pozbycie się w stu procentach wilgotności jest nie możliwe, lecz warto przyczynić się do jego podsuszenia, zanim trafi do pieca. Aby tak się stało, warto około 48 do 72 godzin przed wrzuceniem węgla lub ekogroszku do kotła przynieść go do kotłowni, lub innego pomieszczenia, w którym temperatura i wilgotność powietrza odpowiada parametrom jakie są w naszych domach i otworzyć worki. Wpłynie to bez wątpienia na wyparowanie wilgoci przemijającej, co z kolei sprawi, że wartość kaloryczna wzrośnie do optymalnych wartości.
Badania ekogroszku dostępne u sprzedawcy — co oznaczają i jak je czytać?
Każdy sprzedawca, od którego kupujesz workowany węgiel czy ekogroszek powinien mieć dla Ciebie do wglądu badania. W rzeczywistości mogą one wyglądać różnie i zawierać w sobie wiele oznaczeń, my jednak dziś skupimy się na wilgotności. Zawsze szukając tego parametru patrzymy na ten podpisany literką “W”. Jednak może okazać się, ze jest ich kilka na kartce. Który wiec powinien nas interesować? Najlepiej, gdyby w badaniach znajdowała się pozycja z symbolem “Wr”. Odzwierciedla ona bowiem parametry węgla workowanego w stanie roboczym.
Jeżeli zastanawiacie się, czy palenie mokrym węglem lub ekogroszkiem jest zabronione, to odpowiadamy, że oczywiście nie. Aczkolwiek nie jest tak, że nie pozostawi to po sobie żadnych negatywnych skutków. Pierwszy z nich może pojawić się już na samym początku, kiedy to może się okazać, że problem jest już z rozpaleniem ekogroszku w kotle. Kolejne niedogodności, jakie się mogą pojawiać to wydobywanie się ciemnych, kłębów dymu, korozja podajnika czy palnika a w późniejszym czasie nawet konieczność wymiany ślimaka.