Wielu producentów pieców na ekogroszek chwali się tym, że ich piece są nie tylko nowoczesne, ale również wytrzymałe, dzięki czemu będą służyły przez długie lata. Jednak, żeby była taka możliwość, konieczne jest odpowiednie dbanie o niego.
W jaki sposób można zapobiegać awariom kotłów na ekogroszek?
Najczęściej awarie są skutkiem nieprawidłowego użytkowania urządzenia. Wśród tych zarzutów znajduje się np. palenie śmieciami i nieodpowiednim paliwem – mokrym lub złej jakości. Takie zachowania przyczyniają się do uwolnienia szkodliwych substancji. A w rezultacie do awarii urządzenia. Co może dziać się w takiej sytuacji z kotłem na ekogroszek? I jaki to może mieć wpływ na użytkowników?
- traci wydajność, co oznacza, że przy większym zużyciu opału, generuje mniej ciepła,
- uwalnia do atmosfery niebezpieczne toksyny,
- może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia domowników.
W jaki sposób prawidłowo czyścić piec na ekogroszek?
Żeby nie mieć z tym za dużo roboty, warto wybierać opał, który charakteryzuje się niską spiekalnością. Oznacza to, że po spaleniu opału pozostanie po nim niewielka ilość popiołu – bez niespalonych cząstek i spieków. A co z sadzą osiadającą na ścianach pieca? Jak często należy ją usuwać? Wszystko zależy od tego, jakiej jakości opał jest wykorzystywany. Po czym więc poznać, że nadszedł odpowiedni czas? Miarodajnym czynnikiem jest sadza, która zalega na ściankach pieca. Jeśli warstwa ma około 2-3 mm grubości jest to sygnał, że należy wyczyścić piec.
Czyszczenie pieca na ekogroszek jest stosunkowo prostą czynnością i nie wymaga posiadania fachowych informacji. Czas, jaki należy na to poświęcić to najczęściej około 15 minut. A narzędzia, jakie należy przygotować to szczotka – tradycyjna do sprzątania lub druciana. Zdecydowaną większość kotłów z sadzy można posprzątać przez drzwiczki załadunkowe, a popiół usunąć przez drzwiczki popielnikowe.
Czyszczenie kotła na ekogroszek – choć nie jest to czynność skomplikowana, warto zwrócić uwagę na precyzję i robić to ostrożnie. Nie zaszkodzi też zadbać o regularność. W rzeczywistości jak widać – nie potrzeba dużo, aby piec na ekogroszek służył przez długie lata.