Wbrew pozorom rozpalenie w piecu nie jest wcale takie proste. Jednak wystarczy kilka prostych działań, żeby sobie tą czynność ułatwić. Jak poprawnie rozpalić piec? Po czym poznać, że robimy to źle? Jak to sobie ułatwić?
Jak więc poprawnie rozpalić piec?
Po pierwsze – dbaj o czystość pieca. Podczas spalania węgla wytwarza się popiół oraz inne zanieczyszczenia, które wpływają na żywotność pieca. Zaleca się minimum dwa razy w roku robić jego gruntowny przegląd oraz na bieżąco dbać o czystość wewnątrz paleniska. Nie bez znaczenia jest także opał. Ten z mniejszą ilością siarki i oczyszczony podczas obróbki, zawiera o wiele mniej kurzu i zanieczyszczeń. Dzięki temu drożność ciągu będzie o wiele lepsza. Zapchany komin sprawia, że opał nie będzie się spalał prawidłowo, a ciepło nie będzie odpowiednio rozprowadzane. To także niebezpieczne rozwiązanie.
Jak rozpalić piec na ekogroszek?
Użycie suchego ekogroszku wysokiej jakości jest tu kluczowe. Tylko taki pozwoli na uniknięcie dymu podczas spalania. Jeśli paliwo będzie wilgotne, nie tylko nie osiągnie żądanej temperatury, ale także nie jest dobre dla żywotności pieca. Skoro spalanie – to kolejnym kluczowym elementem jest zapewnienie właściwej ilości powietrza. Jego optymalna ilość doprowadzona do komory spalania, pozwala na uzyskanie i podtrzymywanie odpowiedniej temperatury.
A co z rozpaleniem pieca z podajnikiem?
Piece z podajnikiem zdecydowanie ułatwiły ogrzewanie domu. To o wiele bardziej komfortowe rozwiązania, ponieważ nie trzeba co chwilę schodzić do kotłowni i doglądać procesu spalania czy temperatury. Do zbiornika można załadować opał na kilka dni, dzięki czemu nie trzeba co kilka godzin pamiętać o dorzuceniu węgla czy ekogroszku. Piec można przełączyć w tryb ręczny i na suchym ekogroszku należy ustawić podpałkę. Tu idealnie sprawdzi się papier, gazety, tektura oraz drobne kawałki drewna.
Jak rozpalić piec na ekogroszek z podajnikiem?
Sam podajnik już wiele ułatwia. Ponieważ zbiornik pomieści opał na kilka dni, nie ma konieczności ciągłego schodzenia i dokładania do pieca. Sam proces rozpalania także jest o wiele łatwiejszy. Suchy ekogroszek z uwagi na jego małe rozmiary o wiele szybciej osiąga temperaturę niż węgiel. Podczas obróbki mechanicznej, ekogroszek jest oczyszczony z kurzu i zanieczyszczeń, dzięki czemu nie tylko posiada spore wartości energetyczne, ale także jest o wiele mniej szkodliwy dla środowiska. Piece z podajnikiem posiadają nowoczesne systemy rozpalające.
Dzięki nowym rozwiązaniom, rozpalanie w piecu jest czymś bardzo prostym i nie wymagającym siły czy czasu. Nie ma potrzeby ciągłego pamiętania i dokładania do paleniska.