Cena węgla w kopalni

Jak powstaje ekogroszek?

Spośród paliw stałych ekogroszek wyróżnia się rosnącą w zatrważającym tempie popularnością. Nic dziwnego, jest znacznie bardziej wydajny od węgla kamiennego czy brunatnego oraz zdecydowanie bardziej komfortowy w codziennym użytkowaniu.

Ekogroszek sympatię zawdzięcza bardzo dobrym parametrom. Jego kaloryczność to minimum 26 MJ/kg, zatem większą może nam zaoferować jedynie koks. Kaloryczność to zazwyczaj pierwsza rzecz, na którą zwracają uwagę klienci. Świadczy ona o tym, ile ciepła uzyskamy w wyniku spalania węgla. W związku z czym im wyższa, tym lepsza. Co więcej, ekogroszek pozostawia w kotle niewielką ilość popiołu. Aby dostał certyfikat, popielatość ekogroszku nie może przekroczyć 6%. Dzięki temu kocioł wymaga mniejszego wkładu w jego konserwację. Bardzo istotne, szczególnie w obecnych czasach, jest również zawartość siarki, która w ekogroszku nie może przekraczać 10%. To niezwykle ważne, ponieważ od zawartości siarki w dużym stopniu zależy, ile substancji smolistych powstanie w wyniku spalania. Nazwa ekogroszku zobowiązuje więc do ich minimalnej produkcji. Kolejnym z parametrów istotnych dla ekogroszku jest spiekalność, musi ona bowiem wynosić nie więcej niż 15 RI. Niska Spiekalność świadczy o dobrym spalaniu węgla, co z kolei daje nam większą ilość wyprodukowanego ciepła oraz brak spieków, które często mają negatywny wpływ na pracę kotła. Ostatnim z parametrów jest charakterystyczna dla ekogroszku ziarnistość, która mieści się w przedziale 5-25 mm. Dzięki małym ziarnom doskonale sprawdza się w nowoczesnych kotłach z automatycznym podajnikiem.

Ekogroszek powstaje z wyselekcjonowanego węgla kamiennego o wysokiej kaloryczności. Duże bryły węgla są kruszone, a następnie przesiewane, dzięki czemu producent uzyskuje ziarno o konkretnej wielkości (jak już wspomniano od 5 do 25 mm). Następnie węgiel jest dokładnie płukany, nierzadko nawet kilkukrotnie, dzięki czemu usuwa się z niego miał i pył węglowy. Dzięki takim zabiegom ekogroszek zyskuje właściwości, które sprawiły, że obecnie jest najbardziej pożądanym rodzajem paliwa stałego. Zazwyczaj kolejnym etapem (choć nie koniecznym) jest workowanie ekogroszku. Workowanie to najlepszy sposób przechowywania węgla, który nie wietrzeje, miesiącami leżąc w naszej kotłowni. Ponadto, workowany ekogroszek klienci bardzo cenią za komfort użytkowania. Nie da się ukryć, że przechowywanie węgla w workach jest nieporównywalnie wygodniejsze niż w przypadku węgla sprzedawanego luzem.

Rosnąca popularność ekogroszku nie powinna nikogo dziwić, paliwo ekologiczne, pakowane w wygodne worki, o wysokiej kaloryczności musi się sprzedać. Dokonując odpowiedniego wyboru, wysokiej jakości ekogroszku oraz wysoko emisyjnego kotła możemy znacznie obniżyć koszty ogrzewania.

Jak powstaje ekogroszek

Najlepsze polskie ekogroszki

Oblicz koszty dostawy do 50 km

Zadaj pytanie

10 + 9 =

Siedziba

ul. Węglowa 8 44-240 Żory

Telefon

+48 662 046 636

Email

biuro@wegiel24.info

Polub Nas
Dziś
Szybki kontakt!
+
Wyślij!

Tania dostawa

Sprawdź jak tania może być dostawa.
Skorzystaj z kalkulatora.

x

Pin It on Pinterest

Share This