Jak ekonomicznie ustawić piec na pellet?

Kocioł na pellet to obecnie jedno z najbardziej ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań ogrzewania domu. Ponadto, kotły są w pełni zautomatyzowane, w związku z czym nasza praca przy nich jest ograniczona do minimum. Jednak aby nasz kocioł rzeczywiście był ekonomiczny, ekologiczny i wygodny, wymaga odpowiednich ustawień, którymi oczywiście powinna zająć się przeszkolona osoba. Doskonale, gdy ustawienia naszego kotła podejmie się serwisant producenta, wtedy mamy pewność, że ustawienia są zgodne z wymogami danego kotła. Jednak jeżeli zdecydujemy się sami podjąć tego zadania, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby zrobić to dobrze.

Co ma wpływ na prawidłową pracę komory spalania kotła na pellet?

Dla prawidłowego spalania paliwa w kotle na pellet znaczenie mają dwa główne elementy. Po pierwsze to ilość dopuszczanego do komory spalania powietrza. Ilość powietrza ma ogromny wpływ na szybkość spalania paliwa. Zbyt duży dopływ powietrza sprawi, że paliwo nie będzie się w pełni spalało, w związku z czym w komorze zamiast gładkiego, jasnego popiołu, znajdziemy czarne grudy opału. Z kolei zbyt mała ilość powietrza w komorze spalania sprawi, że będzie ona zasmolona, brudna, z odpadającymi kawałkami sadzy, co finalnie przekłada się nie tylko na wydajność kotła, ale także może go trwale uszkodzić. Drugim elementem jest paliwo i jego ilość w podajniku. Podobnie jak w przypadku powietrza, ilość dostarczanego do paleniska opału również powinna być idealnie wymierzona. Zbyt duża ilość pelletu sprawi, że nasz kocioł nie będzie ekologiczny, a z komina zacznie wydostawać się gęsty, ciemny dym pełen substancji smolistych. Oczywiście, zanim ocenimy wygląd dymu, warto poczekać, aż ogień się rozpali, a komin wraz z instalacją się nagrzeją, zaraz po tym, dym wydostający się z komina powinien być jasny i rzadki. Z kolei zbyt mała ilość paliwa sprawi, że wnętrze komory spalania będzie białe. Należy zwiększyć jego ilość o ok. 10-15%, aby w pełni wykorzystać potencjał kotła.

Ważne są zalecenia producenta.

Oczywiście powyższe instrukcje sprawdzą się wyłącznie, jeżeli używamy dobrej jakości paliwa, najlepiej dedykowanego dla naszego kotła, a nasz kocioł jest ustawiony zgodnie z zaleceniami producenta. Tylko wtedy możemy liczyć na optymalne wykorzystanie możliwości naszego kotła, czyli jego ekonomiczną i ekologiczną pracę. Najpopularniejszymi producentami kotłów na pellet na naszym rynku są: Defro (producent za dodatkową opłatą oferuje ustawienia kotła online, warto z tej opcji skorzystać), Sas (na stronie producenta widnieje informacja o możliwości pomocy w ustawieniach oraz elektroniczna wersja instrukcji obsługi każdego z oferowanych kotłów), Kostrzewa (za dodatkową opłatą, producent oferuje pełen zestaw prac serwisowych, pierwsze uruchomienie kotła i wiele więcej) czy Tekla (również istnieje możliwość udzielenia pomocy w uruchomieniu oraz ustawieniach kotła).

Oblicz koszty dostawy do 50 km

Zadaj pytanie

5 + 14 =

Siedziba

ul. Węglowa 8
44-240 Żory

Telefon

+48 662 046 636

Email

biuro@wegiel24.info

Polub Nas
Dziś