Jak działają czujniki czadu?

Czujniki czadu służą do monitorowania pomieszczeń pod kątem obecności w nich tlenku węgla. Czujnik w przypadku odnotowania podwyższonego stężenia czadu uruchamia alarm i w ten sposób może uratować życie.

Uchwały antysmogowe podpisywana przez kolejne województwa jasno mówią, że nawet kominki, które emitują zbyt dużo zanieczyszczeń trzeba będzie wymienić lub zainstalować w nich specjalne elektrofiltry. W przypadku wielu pieców i urządzeń do ogrzewania nie da się wyeliminować zupełnie niepełnego spalania węgla, dlatego czujniki czadu są niezbędne.

Czym jest czad i dlaczego jest groźny?

Czad to tlenek węgla, w którym węgiel występuje w drugim stopniu utlenienia. Czad powstaje w następstwie niepełnego spalania i jest nieco lżejszy od powietrza, co daje mu sporą przewagę w przedostawaniu się między pomieszczeniami. Jest bezwonny i bezbarwny, stąd tak trudno się przed nim bronić. Nawet najkrótsza chwila oddychania czadem bardzo szybko dociera do ośrodkowego układu nerwowego i układu naczyniowo-sercowego. Zaczyna się od bólu głowy, a kończy zgonem po kilkunastu minutach.

Działanie czujników czadu

Czujniki czadu to zwykle niewielkie urządzenia, które mogą działać zarówno samodzielnie oraz jako element systemu. Współpracują z systemami antywłamaniowymi, ale mogą działać autonomicznie. Każdy czujnik czadu swoją skuteczność zawdzięcza przede wszystkim cyklicznym, stałym pomiarom stężenia dwutlenku węgla w powietrzu.
Czujnik czadu działa dzięki umieszczonemu wewnątrz sensorowi, zwykle będzie to sensor półprzewodnikowy, który jest wyjątkowo wytrzymały na warunki jakie go otaczają. Nie są mu straszne, ani wysokie powyżej 30 st. Celsjusza temperatury, ani toksyny, ani chemikalia czy para wodna. Detektor czadu włącza się automatycznie po przekroczeniu określonego, bezpiecznego stężenia tlenku czadu.

Jak dbać o czujnik czadu?

Czujnik czadu zwykle zasilany jest z sieci, więc nie trzeba dbać o wymianę baterii. Niektóre urządzenia tego typu, pracujące w bardzo specyficznych warunkach mają dodatkową opcję w postaci zasilania za pośrednictwem baterii, która przydaje się w momencie utraty zasilania 230V z sieci. Pobór mocy urządzenia można porównać do odświeżacza powietrza wpiętego do kontaktu, nie odczujemy go zatem w rachunku za prąd. Czujniki czadu trzeba wymieniać zgodnie z zalecaniami producenta.

Ważna w wyborze czujników czadu, ale i innych dbających o bezpieczeństwo zdrowia i życia urządzeń jest techniczna zgodność z obowiązującymi normami europejskimi.

Najczęściej kupowane

Oblicz koszty dostawy do 50 km

Zadaj pytanie

4 + 9 =

Siedziba

ul. Węglowa 8
44-240 Żory

Telefon

+48 662 046 636

Email

biuro@wegiel24.info

Polub Nas
Dziś