Jak działa wypalacz sadzy?

Wypalacze sadzy to produkty, które pomagają pozbyć się sadzy, jaka gromadzi się w kominkach, kotłach i piecach centralnego ogrzewania. Wypalacze, jakie dziś mamy na rynku poprawiają także sprawność i żywotność palenisk i mają pozytywny wpływ na cały proces spalania.

W kominie czy piecu centralnego ogrzewania osadzają się różne produkty spalania. Tak samo jak w instalacji centralnego ogrzewania woda o niewłaściwych parametrach powoduje korozję, tak w przypadku spalania węgla w kominku zawsze pozostają różnego rodzaju osady i zanieczyszczenia, które nie zostaną samoistnie usunięte. Dlatego właśnie konieczne dla higieny układów jest stosowanie wypalacza sadzy.

Co dają wypalacze sadzy?

Poza pozbyciem się sadzy w kominkach i piecach, wypalacze obniżają poziom wytwarzania żużlu i złogów, obniżają emisję szkodliwych gazów oraz co ważne w kwestiach bezpieczeństwa znacznie ograniczają częstotliwość zapalenia się sadzy, co bywa powodem niekontrolowanego otwarcia ognia. Jak wiadomo podczas spalania niecałkowitego w dymie występuje szkodliwy, bo rakotwórczy benzopiren i to właśnie jego wydzielanie ogranicza wydatnie wypalacz sadzy. Wypalacz sadzy jest też sprzymierzeńcem utrzymania czystości w instalacji, bo dzięki niemu eliminujemy konieczność jej mechanicznego czyszczenia, w przypadku instalacji stalowych wypalacz przyczynia się też wydatnie do przedłużenia ich żywotności.

Dobrze dobrany wypalacz czyi jaki?

Co prawda na rynku funkcjonują wypalacze uniwersalne, ich działanie jednak trudno porównać do wypalaczy dedykowanych konkretnym instalacjom. I tak dla kominków i małych pieców wypalacze pozwalają oszczędzić aż do 20% paliwa, ale zabezpieczają przed korozją i nie prowadzą do zmniejszania przyczepności sadzy, co jest koniecznością w przypadku wypalaczy do systemów centralnego ogrzewania.

Jak działa wypalacz sadzy?

Do aby ograniczyć emisję szkodliwych gazów i pozbyć się sadzy wystarczy zakupić specjalny preparat (dostosowany do typu pieca) i wrzucić na żar papierową saszetkę z substancją aktywną. W przypadku małych pieców będzie to 50g na 4 do 6 kg opału, w przypadku systemów centralnego ogrzewania z piecami o znacznie większej pojemności 10g wystarczy na około 20 kg opału. O tym czy wypalacza jest wystarczająco dużo zorientujemy się po 40 minutach, jeśli sadza będzie widoczna na ścianach kominka, trzeba czynność powtórzyć, jeśli nie, mamy spokój z sadzą na jakiś czas. Jeśli chodzi o piec centralnego ogrzewania jest trudniej, bo nie widać sadzy na ścianach, ale wystarczy włożyć do środka łopatkę czy pogrzebać i lekko uderzyć w ścianę, miękki odbicie oznacza, że sadza pozostała, charakterystyczny metaliczny dźwięk, że mamy ją z głowy.

Najczęściej kupowane

Oblicz koszty dostawy do 50 km

Zadaj pytanie

12 + 11 =

Siedziba

ul. Węglowa 8
44-240 Żory

Telefon

+48 662 046 636

Email

biuro@wegiel24.info

Polub Nas
Dziś