Po dopłatach węglowych i głosach, że rosnące ceny są obawą wielu osób, Rząd zdecydował się także na pomoc finansową dla osób, wykorzystujących inne źródła ogrzewania. Jakie to kwoty i jakie warunki trzeba spełnić?
Ustawa już czeka
Nowa ustawa, która dotyczy dopłat dla osób wykorzystujących do ogrzewania nie tylko węgiel, jest już gotowa i przyjęta przez Sejm. Dopłaty otrzymają także Ci, którzy do ogrzewania wykorzystują olej opałowy, pellet, drewno. Tym razem, ta pomoc finansowa dotyczy nie tylko gospodarstw domowych, ale także żłobków, szpitali, szkół, domów pomocy społecznej. Nowością jest także to, że z tej pomocy finansowej mogą skorzystać wspólnoty mieszkaniowe.
Ile wyniesie dopłata?
Nie zmienia się to, że aby otrzymać pomoc od Państwa, źródło ogrzewania musi być zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wnioski o taki wpis do CEEB można złożyć w każdym urzędzie gminy. Podobnie jak w przypadku węgle, jest to pomoc jednorazowa. Wysokość dopłat wynosi:
- Ogrzewanie pelletem, biomasą – 3000 zł
- Olej opałowy – 2000 zł
- Drewno – 1000 zł
- Gaz LPG – 500 zł
Co z centralnym ogrzewaniem?
Nie ma żadnych informacji na temat tego, żeby dopłaty były także skierowane dla tych, którzy korzystają z tak zwanego centralnego ogrzewania.
Zmiany w dopłatach węglowych
Zaszły też pewne zmiany w uchwale o wypłacie dodatku węglowego. W związku z licznymi przekłamaniami w deklaracjach są one składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie nieprawdziwych oświadczeń. Termin wypłat został wydłużony z 30 dni do 60. Wnioski o dopłaty węglowe spływają w szybkim tempie. Nie każdy wie, ale kiedy zostanie osiągnięte 95% zakładanego na ten cel budżetu, można uzyskać mniejszą kwotę, niż zakładane 3 tysiące złotych. Warto się więc spieszyć i zadbać o to, żeby wniosek został wypełniony poprawnie. Błędy w nich tylko wydłużają czas rozpatrywania, a co za tym idzie przyznania samej kwoty. Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami, nie warto tego zostawiać na ostatnią chwilę.