Na rynku paliw stałych dużą popularnością cieszy się ekogroszek. Coraz częściej wybierany jest również groszek. Nie jest to jeden i ten sam produkt, jak można zauważyć. Czym więc jeden rodzaj groszku różni się od drugiego?
Groszek jest tradycyjnym węglem kamiennym, którym palono w domu od wielu, wielu lat. Jedyne tak naprawdę, czym się wyróżnia to mniejszą granulacją – od 8 do 30 mm. Podobnie jak węgiel, groszek przeznaczony jest do stosowania w tradycyjnych piecach węglowych. Oczywiście wybierając odpowiedni produkt dla siebie, warto zwrócić uwagę na poszczególne parametry:
- kaloryczność – im wyższa, tym lepsza,
- zawartość popiołu – mniejsza niż 10%,
- zawartość siarki – wskazana poniżej 1.0%,
- spiekalność – im niższa, tym lepiej.
Jak wygląda sprawa z ekogroszkiem?
Ekogroszek w przeciwieństwie do groszku charakteryzuje się znacznie wyższą wartością opałową. A także mniejszą zawartością popiołu oraz siarki. Granulacja najczęściej nie przekracza 25 mm dzięki przesiewaniu węgla przez specjalne sita. Z uwagi na wymiary brył węglowych ekogroszek dedykowany jest do pieców wyposażonych w automatyczny podajnik. Ten rodzaj paliwa stałego powstaje ze specjalnie wyselekcjonowanego węgla o małej zdolności do zbrylania się. Wszystko to sprawia, że jest bardzo popularnym wyborem.
Które rozwiązanie – ekogroszek, czy groszek będzie bardziej ekologiczne?
Jak sama nazwa wskazuje ekogroszek, będzie lepszym rozwiązaniem, gdy dba się o przyrodę. Zawiera mniej siarki, pozostawia po sobie mniej popiołu. Co więcej, produkowany jest z lepszej jakości węgla kamiennego. Wybierając ekogroszek, zalety też są takie, że korzysta się z pieca bezobsługowego z podajnikiem.