Brak węgla i rosnące ceny paliw skłaniają wiele osób do szukania innych alternatyw. Jednak nie każdy wie, ale wiele z nich jest już od kilku lat zakazane do spalania. Za niestosowanie się do tych przepisów można dostać spory mandat.
Czym jest flotokoncentrat?
Flotokoncentrat jest to surowiec, który jest odzyskiwany z kopalnianego błota. Zwany inaczej jako flot, razem z mułem węglowym, a do siebie podobne. Przypominają wyglądem czarny proszek o bardzo małej granulacji. Kiedyś te surowce albo może raczej ich pochodne, powstałe w procesie wydobycia, były dopuszczalne do spalania. Palono nimi głównie w rejonach Śląska. Jednak już od 2017 roku nie można ich wykorzystywać do ogrzewania czy spalania z uwagi na wysoką emisję zanieczyszczeń.
Jak powstaje flot?
Sam flot swoimi parametrami jest zbliżony do węgla, jednak z uwagi na jego bardzo małą granulację nie jest on przeznaczony do palenia. Muł węglowy jest końcowym odpadem z całego procesu pozyskiwania węgla. Zawiera wiele zanieczyszczeń, które podczas spalania trafiałyby do atmosfery. Jednak ceny tych surowców w porównaniu z węglem w kostce była o wiele niższa, stąd długi czas były problemy z wyeliminowaniem ich ze sprzedaży.
Alternatywy dla węgla
Temat tych surowców do spalania powrócił niedawno, kiedy ceny gazu i węgla zaczęły szalenie iść w górę. Ceny to też tylko jedno ze zmartwień, ale problem pojawił się też z dostępnością. Osoby w obawie przed zimnymi domami zaczęły szukać innych opcji, a sprzedawców, którzy oferują tego typu produkty, nie brakuje. Choć jak już zostało wspomniane na początku, zgodne z ustawą ich wykorzystywania w spalaniu jest niezgodne z przepisami. Pojawiają się jednak głosy, że jeśli ktoś ma wybór palić byle czym, a marznąć to wybierze to pierwsze.
Dopłaty do węgla
Państwo zaoferowało pomoc w zakupie węgla. Jest to jednorazowa dopłata w wysokości 3 tysięcy złotych na jedno gospodarstwo domowe. Aby skorzystać z takiej dopłaty, należy mieć zgłoszone piec czy kocioł na węgiel w CEEB, a także poprawnie złożyć odpowiednie dokumenty w urzędzie gminy. Termin wypłaty to ok. 60 dni od pozytywnie rozpatrzonego wniosku. Mniejsze kwoty są także przyznawane dla gospodarstw, gdzie ogrzewa się gazem czy pelletem.