Ekomiał — ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego miału
Jaka jest różnica między tradycyjnym miałem a ekomiałem? Ekomiał posiada znacznie lepszy parametr kaloryczności oraz zawiera znacznie mniej popiołu. Jak to jest możliwe? A no tak, że uzyskuje się go w wyniku powstawania ekogroszku. A dokładniej mówiąc podczas kruszenia brył węgla kamiennego. Coraz większa troska o środowisko naturalne sprawia, że ekomiał staje się doskonałą alternatywą dla tradycyjnego miału. Zaletą tego rodzaju paliwa opałowego stałego jest też to, że może być łączony z ekogroszkiem. Taka kombinacja pozwala na szybsze uzyskanie pożądanej temperatury oraz na dłuższe jej utrzymanie.
Parametry ekomiału — co musisz wiedzieć przed wyborem?
Z uwagi na to, że ekomiał produkowany jest z tego samego węgla co ekogroszek parametry, jakie musi spełniać, są identyczne. Według panujących w naszym kraju przepisów ekomiał powinien mieć minimalną wartość kaloryczną na poziomie 24 MJ.kg. Czym w ogóle jest wartość kaloryczna? Jest to informacja, która uzmysłowi Ci, ile ciepła uzyskasz podczas spalenia kilograma opału. Przyznasz nam rację więc co do tego, że jest to wyjątkowo ważny parametr. Na rynku znajdziesz wiele ofert ekomiałów. Ich liczba znacznie wzrosła z uwagi na rosnącą popularność. Jednym z produktów, które możesz znaleźć jest Ekomiał RETOTER firmy Adamex. Jest to opał, który charakteryzuje się wartością opałową na poziomie 24-26 MJ/kg. Na jakie jeszcze wartości należy zwrócić uwagę?
Jeśli zależy Ci na tym, aby dbać o środowisko, z pewnością zwróć uwagę na zawartość siarki. Zgodnie z prawem nie powinna ona przekraczać 1%. Producent w przypadku ekomiału Retoter informuje, że parametr ten plasuje się pomiędzy 0,6 a 1,2 %. Pamiętaj, że im niższy parametr, tym lepiej. Oznacza to bowiem, że mniej substancji szkodliwych przedostaje się do atmosfery. Kolejnym parametrem, który ma znaczenie, jest zawartość popiołu, czyli substancji niepalnych. Jest to wartość, która maksymalnie powinna wynosić 10%. W przypadku omawianego produktu wynosi ona zgodnie z informacjami na opakowaniu od 5 do maksymalnie 11%. Uregulowane prawnie zostało także to, że zawartość ziaren o wielkości do 3 mm nie może przekraczać 15%.
Wyboru opału nie ułatwia ogromna ilość dostępnych na rynku produktów. Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić, czy produkt, który Cię interesuje, posiada parametry, które Cię zadowolą. Aby się upewnić, że tak jest, nie opieraj się tylko na informacjach podanych przez producenta. Poszukaj opinii w internecie. Z pewnością znajdziesz kogoś, kto już wcześniej korzystać z tego produktu. Robimy tak w przypadku zdecydowanej większości zakupów dokonywanych w internecie. Ekomiał nie powinien stanowić wyjątku.