Ekomiał – paliwo stałe, stanowiące alternatywę dla ekogroszku
Wiosna, jesień a przede wszystkim zima to okresy, kiedy właściciele domków jednorodzinnych lub nieco większych zabudów przeznaczają część funduszy swojego gospodarstwa domowego na zakup odpowiedniego opału. W zależności od tego, jaki piec znajduje się na wyposażeniu, takie paliwo stałe wybierają. Jednym z najczęściej wybieranych produktów jest ekogroszek lub ekomiał. Ostatnimi laty cieszą się one wciąż rosnącym zainteresowaniem. Chociażby ze względu na swój ekologiczny charakter. Na rynku polskim dostępnych jest wiele różnych opcji, zarówno tych nie najlepszych jakościowo, jak i tych z tak zwanej górnej półki. Wśród tych propozycji znajduje się między innymi Ekomiał Greenpal, o którym chcielibyśmy opowiedzieć nieco więcej.
Ekomiał Greenpal – podstawowe parametry, dzięki którym określić jego jakość
Przede wszystkim jest to propozycja od PGG Śląski Węgiel, której uziarnienie zawiera się w przedziale 3 – 20 mm. Jest to rodzaj opału, którego kaloryczność powinna wynosić co najmniej 24 MJ/kg. W omawianym przypadku zgodnie z informacją znajdującą się na opakowaniu mamy do czynienia z kalorycznością na poziomie 25 – 27 MJ/kg. A to nie jedyny parametr, który świadczy o jakości danego paliwa stałego. Ważne jest również, by zwracać uwagę na zawartość siarki – Greenpal ma jej nie więcej niż 1%. Ważnym parametrem jest też zawartość popiołu – w tym przypadku mamy do czynienia z ilością 4 – 10%. Pierwszy parametr określa nam, jak dużo szkodliwych substancji jest emitowana do atmosfery podczas spalania. Druga zaś powie nam, jak często piec będzie musiał być sprzątany, by nie dopuścić do jego uszkodzenia.
Spiekalność jest również parametrem, o którym warto pamiętać, wybierając optymalny opał na zimę. To od jego wartości zależy, z jak wieloma spiekami będziemy mieli do czynienia w przypadku całkowitego spalenia się paliwa stałego. Jak można się domyślać, im ta wartość będzie mniejsza, tym prawdopodobieństwo wystąpienia spieków maleje. Wybierając Ekomiał Greenpal mówi się o ilościach na poziomie RI 0 – 5%. Jest jeszcze taki parametr jak zawartość wilgoci. Jednak nie zawsze jest on podawany przez producentów. W tym przypadku mowa jest o 7 – 16%.
Parametry i cena – główne parametry ułatwiające podjęcie decyzji o zakupie
Biorąc pod uwagę każdy z tych parametrów. A dodatkowo jeszcze zestawiając z nimi cenę za tonę, jesteśmy w stanie określić czy dany ekomiał będzie spełniał nasze oczekiwania. Przede wszystkim jednak pamiętajmy, by wybierane przez nas produkty posiadały niezbędne certyfikaty, które potwierdzają ich wysoką jakość.