Czy wiesz jak wybrać dobry ekogroszek?
Ekogroszek jest jednym z rodzajów paliwa stałego, który przyjmowany jest jako jeden z efektywniejszych opałów. Dlaczego? Ponieważ powstaje z wysokokalorycznego węgla kamiennego lub brunatnego. Będąc posiadaczem pieca, zadajesz sobie pewnie za każdym razem w sezonie grzewczym jedno pytanie. Który ekogroszek wybrać, by jak najlepiej wpisywał się w oczekiwania i dostarczył Ci jak największą ilość energii cieplnej potrzebnej do ogrzania Twojego zacisza domowego? Przyjmuje się, że dobry ekogroszek posiada odpowiednio wysoką kaloryczność, niską zdolność do spiekania, niewielką zawartość popiołu oraz niewielką ilość siarki. Ponadto warto byś pamiętał, że opał ten powinien posiadać również odpowiednią granulację. Parametry te pozwalają nam dobrać odpowiednie paliwo stałe idealnie nadające się do naszego kotła.
Wartości referencyjne, które określają dobry ekogroszek na przykładzie ekogroszku Zeflik
Byśmy mogli powiedzieć, że dany opał jest dobry i wystarczający dla naszych potrzeb pod uwagę należy wziąć wiele czynników. Wśród nich znajdują się wspomniane już parametry, jak również i cena. Ten rodzaj paliwa opałowego ze względu na swoją ekologiczność i ekonomiczność stanowi doskonałą alternatywę do tradycyjnego węgla. Dlatego nie warto oszczędzać, sugerując się tylko atrakcyjnymi cenowo ofertami. Wybierajmy ekogroszek o określonych parametrach, tylko i wyłącznie od sprawdzonych dostawców.
Ogólnie przyjmuje się, że parametry ekogroszku powinny zawierać się w poniższych przedziałach:
- granulacja 5 – 25 mm
- spiekalność – RI na poziomie 0
- wartość opałowa, określana również kalorycznością 24-30 MJ/kg
- zawartość siarki nie większa niż 0,6 – 1%
- zawartość popiołu poniżej 10%
- wilgotność nieprzekraczająca 10%.
Wyobraźmy sobie teraz, że chcemy kupić konkretny ekogroszek, ale zastanawiamy się, czy jest on odpowiedni dla nas. Znaleźliśmy właśnie wspomniany Ekogroszek Zeflik i co teraz? Wystarczy wykorzystać powyższe informacje. W takim razie do dzieła. Patrzymy na opakowanie i widzimy, że Ekogroszek Zeflik ma wartość opałową na poziomie 24 – 26MJ/kg, zawartość popiołu z przedziału 6 – 10%, a zawartość siarki na poziomie 0,5 – 0,7%. Jego granulacja wynosi 5 -25 mm. Dzięki temu bez trudu może być wykorzystywany w kotłach z podajnikiem. Ponadto na sam koniec warto spojrzeć na cenę. Jego tona skompletowana z worków zawierających 25 kilogramów produktu kształtuje się na poziomie około 780 złotych.
Jak sam możesz zauważyć, parametry prezentowanego ekogroszku Zeflik mieszczą się w referencyjnych wartościach. Dlatego właśnie propozycja ta może być warta uwagi.