Ekogroszek – z czego wynika jego niesłabnąca popularność?

utworzone przez | Maj 7, 2021 | blog | 0 komentarzy

Do dziś najczęściej wybieranym przez mieszkańców naszego kraju paliwem opałowym jest węgiel. Jednak od kilku lat, a dokładniej od momentu, kiedy świadomość dotycząca ekologii znacznie poszybowała w górę. coraz większą popularnością cieszy się ekogroszek. Doskonale nadaje się on do ogrzewania budynków mieszkalnych, domów jednorodzinnych i wielorodzinnych czy zakładów pracy. Na tle klasycznego węgla wyróżnia go przede wszystkim znacznie mniejszy negatywny wpływ na środowisko, dzięki mniejszej zawartości siarki chociażby. Jeżeli jesteś zainteresowany poznaniem większej liczby szczegółów dotyczącego tego konkretnego paliwa opałowego to zapraszamy do dalszej części artykułu.

Co powinieneś wiedzieć przed zakupem ekogroszku?

Przede wszystkim chcemy zauważyć, że ekogroszek to paliwo o naprawdę wysokim poziomie wydajności. Te typy, które wyróżniają się najwyższą wartością opałową, osiągają nawet wynik 30 MJ na kilogram paliwa. Jeżeli ogrzewacie swoje domy węglem, brykietem czy pelletem doskonale zdajecie sobie sprawę z tego, że jest to wysoki współczynnik. Na ostateczny wynik uzyskanego ciepła ma również wpływ zawartość wilgoci, która w przypadku ekogroszku wynosi zazwyczaj mniej niż 10%. Oznacza to, że energia nie jest tracona na odparowanie wody znajdującej się w opale.

W tym momencie musimy wspomnieć również o rodzaju zastosowanego kotła. Ma on bowiem ogromny wpływ na ilość uzyskanego ciepła. W przypadku zastosowania automatycznego kotła o najwyższej klasie, sprawność cieplna może nawet przekroczyć poziom 90%.

Kotły grzewcze przeznaczone do ekogroszku

Typowy piec przeznaczony do ekogroszku działa w trybach: pracy lub podtrzymywania. Pierwszy z nich, czyli tryb pracy uruchamia się zawsze, gdy temperatura spadnie poniżej ustalonego wcześniej poziomu. Drugi natomiast gdy temperatura ponownie osiągnie wymagany poziom. Korzystanie z tego rodzaju paliwa jest wyjątkowo proste. Wystarczy je bowiem umieścić w odpowiednim podajniku, a kocioł sam będzie dozował sobie właściwą ilość. Twoim zadaniem jest więc tak naprawdę jedynie dosypywanie ekogroszku co kilka dni. Te cechy właśnie sprawiają, że jest to paliwo najprostsze i najwygodniejsze w użyciu.

Nie da się niestety jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaka jest dobowe zużycie ekogroszku. Zależy to bowiem od wielu czynników, w tym między innymi od stopnia izolacji domu, ilości kondygnacji, wysokości stropów oraz oczywiście od metrażu ogrzewanej powierzchni. Jednak aby przybliżyć Wam mniej więcej jak to wygląda w liczbach, to warto zauważyć, że słabo ocieplone budynki mogą wymagać nawet około 60 kg paliwa w ciągu dnia. Lepsza izolacja zmniejsza to zużycie do 12-18 kg, natomiast budynki izolowane grubą warstwą ochronną mogą zużyć do ogrzania pomieszczeń zaledwie 10 kg paliwa dziennie.

Magazynowanie ekogroszku

Ekogroszek ma to do siebie, że w większości składów dostępny jest w wersji workowanej. Dzięki temu jest on znacznie łatwiejszy w przechowywaniu a zachowanie porządku w kotłowni jest znacznie prostsze. Ekogroszek najlepiej jest przechowywać w kotłowni, w niedużej odległości od samego kotła. Nie stoi nic na przeszkodzie, aby stał bezpośrednio na podłodze lub jeśli masz taką możliwość na paletach.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie produktów

Zobacz inne wpisy na naszym węglowym blogu

Tanie ogrzewanie domowe

Tanie ogrzewanie domowe

Czy istnieją proste sposoby na tanie i wygodne ogrzanie domu? Jaki rodzaj ogrzewania będzie najlepszym wyborem?

Dlaczego warto wybrać ekogroszek?

Dlaczego warto wybrać ekogroszek?

Czy ekogroszek to najlepsze paliwo opałowe? Jaki rodzaj ekogroszku wybrać, aby nie żałować? Jakie parametry posiada dobry ekogroszek?

#
$

Nie przegap kolejnego artykułu lub promocji, zapisz się na naszą listę mailingową.

Oblicz koszty dostawy

x

Pin It on Pinterest