Ekogroszek cieszy się coraz większą popularnością. Z pewnością ma to coś wspólnego z faktem, że jego spalanie bezpośrednio wiąże się z mniejszymi szkodami dla środowiska oraz z większą wygodą niż w przypadku innych stałych paliw wysoko-emisyjnych. Mniejsza ilość dymu, niższa emisja dwutlenku węgla, dioksyn, tlenków siarki i pyłów to tylko niewielka część tego, co wyróżnia ekogroszek na tle tradycyjnego węgla.
Jedną z tych dodatkowych zalet jest mniejsza ilość popiołu. Na wyróżnienie zasługuje również komfort, jaki oferuje ekogorszek. Najnowszej generacji piece z podajnikami sterowane za pośrednictwem tableta czy telefonu to niesamowite ułatwienie i oszczędność czasu. Wygodą jest również to, że kocioł wyposażony w podajnik sam dozuje odpowiednie ilości węgla. Twoim zadaniem jest dorzucenie go raz na jakiś czas.
Ekogroszek Wesoła – parametry
Ekogroszek powstaje ze specjalnie wyselekcjonowanych ziaren węgla o granulacji od 5mm do 25 mm. Taką granulacją też charakteryzuje się prezentowany Ekogroszek Wesoła. Jednak taką wielkością charakteryzuje się większość dostępnych na rynku ekogroszków, nie jest to więc dużym wyznacznikiem. Z uwagi na to, że głównym zadaniem tego rodzaju paliwa opałowego jest ogrzewanie Twojego domu lub mieszkania to wato w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na kaloryczność, inaczej nazywaną również wartością opałową. W przypadku ekogroszku Wesoła parametr ten wynosi 27 – 29 Mj/kg.
Czego jeszcze można dowiedzieć się od producenta? Między innymi tego, że zawartość popioły wynosi od 3% do 8%. Popiół to inaczej substancje niepalne, im ich mniej tym lepiej z uwagi na zminimalizowaną konieczność częstego czyszczenia popielnika. Kolejną wartością, którą możemy znaleźć jest zawartość siarki, wynosi ona w tym przypadku 0,4-0,8%. Im mniejsza jej zawartość tym lepiej dlatego, że nawet z 95% siarki, która jest zawarta w ekogroszku powstaje dwutlenek siarki, czyli trujący gaz spalinowy. Producent podaje również spiekalność 0-10. Niestety nie jest podana zawartość wody.
Ekogroszek Wesoła – stosunek jakości do ceny
Koszt tony ekogroszku Wesoła, bez akcyzy wynosi około 840 zł brutto. Ci, którzy zwolnieni są z dodatkowej opłaty warto, aby pamiętali, że konieczne jest podanie numeru PESEL oraz numeru dowodu osobistego. Czy cena to ostatnia rzecz, na jaką warto zwrócić uwagę? Z pewnością nie. Przede wszystkim w odniesieniu do ceny, warto przyjrzeć się ewentualnym kosztom dodatkowym, takim jak np. transport. Ale również z racji, tego że ekogroszek sprzedawany jest w różnych formach, czy interesująca Cię oferta obejmuje produkt sprzedawany luzem, czy pakowany w foliowe worki.