Turbo Knur to ekogroszek oferowany na aukcjach internetowych, łatwo dostępny, w przystępnej cenie, dodatkowo wygodnie pakowany w 25-kilogramowe worki. Taki opał dostarczany jest w formie 40 worków do klienta. Wszystko zapowiada się super, warto jednak przed zakupem zapoznać się dokładniej z ofertą producenta. Przede wszystkim istotne są parametry, dzięki którym ocenimy czy dany opał ogrzeje nasz dom, czy nie będzie problematyczny w utrzymaniu porządku oraz, czy spełnia wymagania producenta naszego kotła.
Turbo Knur – parametry
Turbo Knur to opał o dosyć obiecującej nazwie, w końcu gdy coś jest „turbo”, to oczekujemy wysokiej jakości. Ze względu na główne zadanie ekogroszku – ogrzewanie – warto na początek spojrzeć na kaloryczność. Wartość opałowa w tym ekogroszku wynosi 24-25 Mj/kg. Czy to dużo?
Zależy od oczekiwań wobec ekogroszku, przy dużych przymrozkach może to być zbyt mała kaloryczność, jednak wiosną lub jesienią, wysokie wartości również nie są wskazane. Proponujemy zasugerować się zaleceniami producenta kotła, podobnie zresztą w przypadku pozostałych parametrów. Producent ekogroszku Turbo Knur podaje również zawartość popiołu, dzięki czemu wiemy, jak często będziemy zmuszeni zmagać się z czyszczeniem popielnika. Zawiera on od 6 do 8% popiołu, czyli substancji niepalnych. Tym sposobem mieści się w narzuconym ekogroszkom normom, wg. których popielatość nie powinna być wyższa niż 10%.
Kolejnym podanym parametrem jest spiekalność, która wynosi RI=14. Absolutnie spiekalność nie może przekroczyć 20, jednak im jest niższa, tym lepiej. Spieki mogą nie tylko obniżyć wydajność ekogroszku, ale również doprowadzić do uszkodzenia kotła. Dla osób zainteresowanych kupnem opału Tubo Knur te informacje muszą wystarczyć, ponieważ producent na aukcjach niestety nie podał informacji o zawartości siarki, wilgotności czy ziarnistości opału. Niestety, ponieważ każda z tych informacji ma istotny wpływ na jakość opału. Siarka wskazuje na ekologiczne właściwości opału, jej zawartość w ekogroszku nie może przekroczyć 1%. Spora zawartość siarki również może niszczyć kocioł, powodując korozję. Wilgotność nie powinna być ani zbyt duża (wówczas opał nie będzie się wydajnie spalał), ani zbyt wilgotny (ogień może przygasać, lub węgiel w ogóle nie będzie chciał się spalać).
Na końcu jest ziarnistość, jednak warto pamiętać, że jest ona niezwykle istotna zwłaszcza dla użytkowników nowoczesnych kotłów z automatycznym podajnikiem. Podajniki retortowe i ślimakowe są przystosowane do węgla o ziarnistości nieprzekraczającej 5-25 mm.
Ekogroszek Turbo Knur – cena
Za tonę workowanego opału należy zapłacić 860 zł. Z kolei koszt dostawy jest zależny od miejsca dostawy i odległości od składu. Ponadto, każdy, kto nie jest zwolniony z opłaty akcyzowej, powinien pamiętać również o zapłaceniu akcyzy wynoszącej 37,47 zł.