Ekogroszek – paliwo, które wciąż zyskuje na popularności
Ekogroszek jest tym rodzajem paliwa opałowego, które dzięki swoim parametrom i właściwościom cieszy się od jakiegoś czasu wciąż rosnącą popularnością. Ten rodzaj opału powstał z węgla kamiennego lub brunatnego, który został odpowiednio wyselekcjonowany. A dlaczego?
Ponieważ ekogroszek musi spełniać rygorystyczne standardy. Wynika to z faktu, że z założenia ma on być rozwiązaniem ekologicznym. A jednocześnie wydajnym. Dlatego wybierając swój optymalny opał na zimę postarajmy się zrobić to jak najbardziej świadomie. Choć może z pozoru wydaje się to nieco skomplikowane, to gwarantujemy Ci, że takie nie jest.
Parametry, od których zależy jakość wybranego ekogroszku na przykładzie opału Trójka
Postaramy się przybliżyć Ci ten problem na przykładzie ekogroszku, który dostępny jest na naszym rynku już od jakiego czasu. Mowa tutaj o ekogroszku Trójka. Po pierwsze warto byłoby określić sobie budżet, jaki chcemy i możemy przeznaczyć na zakup opału. Jeśli już ten etap mamy za sobą, przyszedł czas na trochę teorii. Jak zapewne wiesz, na opakowaniu każdego tego typu produktu możesz odnaleźć parametry, od których zależy jakość i wydajność. Jednym z najważniejszych parametrów jest wartość opałowa. To dzięki niej wiemy, ile nasz opał wytworzy ciepła po całkowity spaleniu się jednego kilograma produktu. W przypadku Trójki mamy do czynienia z kalorycznością na poziomie 26-28MJ/kg. Ogólnie przyjmuje się, żeby ekokroszek spełniał dobrze swoje zadanie, parametr ten powinien być większy niż 24MJ/kg.
Kolejną ważną sprawą jest zawartość zarówno popiołu, jak i siarki. Popiół odpowiada bowiem za czystość Twojego pieca. Im jego więcej w oglądanym przez Ciebie opale tym czeka Cię częstsza kosmetyka kotła. Producent Trójki mówi o 5-8%, przy granicznej, dopuszczalnej wartości 10%.
Jeśli mowa o siarce i jej zawartości to również poziom powinien być jak najniższy. Dlaczego? Ponieważ im więcej tego pierwiastka w paliwie stałym, tym więcej szkodliwych substancji wydobywa się przez nasz komin w trakcie jego spalania. W przypadku ekogroszku Trójka niestety producent nie podaje tej wartości.
Opakowanie – skarbnica wiedzy na temat danego paliwa opałowego
Wśród informacji, jakie możemy znaleźć na opakowaniach poszczególnych ekogroszków jest poziom wilgotności, granulacja, spiekalność oraz waga. Wszystkie te wartości wpływają na jakość ekogroszku, a tym samym na jego cenę. Decydując się na wybór optymalnego rozwiązania, czytaj, przeglądaj i szukaj, dopóki nie znajdziesz idealnego rozwiązania dla siebie.