Ekogroszek Sztygar parametry
Sztygar oferuje swoim klientom dwa rodzaje ekogroszku: Ekogroszek Sztygar Premium oraz Ekogroszek Ultra (ekogroszek ultra węgiel sztygar 28-26 mj/kg). Oba rodzaje posiadają certyfikat potwierdzające ich parametry. Ekogroszek Premium charakteryzuje się regularną frakcją od 5 do 25 mm. Wartością opałową (kalorycznością) na poziomie 24-26 MJ/kg. Zawartością siarki nie większą niż 0,6%, a wilgoć w ekogroszku premium to maksymalnie 10%, z kolei ilość popiołu nie przekracza 7%.
Drugi z ekogroszków to Ekogroszek Ultra ma on identyczną granulację od 5 do 25 mm. Natomiast charakteryzuje się nieco wyższą od premium kalorycznością, wartość opałowa ekogroszku ultra wynosi od 26 do 28 MJ/kg. Zawartość siarki i popiołu nie różni się od ekogroszku premium i wynosi kolejno: do 0,6% i do 7%. Wilgoć również wynosi maksymalnie 10%.
Ekogroszek Sztygar cena i pakowanie
Producent opał pakuje w foliowe worki po 25 kg każdy, gotowa do sprzedaży paleta zawiera 40 worków, co łącznie daje nam równą tonę opału. Cena ekogroszku premium to 1048 zł, za tonę, natomiast Ekogroszku Ultra to 1078 zł za tonę. Każda paleta jest dostarczana do klienta za darmo w całym kraju.
Jak wybrać dobry ekogroszek?
Wybór ekogroszku każdy z użytkowników powinien poprzedzić dobry researchem. Wielu niedoświadczonych klientów, decyduje się na opał najtańszy, wiadomo, ze względów ekonomicznych. Jednak gdy przychodzą mrozy, okazuje się, że ten najtańszy opał często jest zużywany w mgnieniu oka, po czym w rezultacie podczas sezonu trzeba szybko domówić węgiel w wyższej cenie. Jak się okazuje ekogroszek ekogroszkowi nierówny. Za taki obrót spraw w głównej mierze odpowiada wartość opałowa, innymi słowy kaloryczność, wspomniana powyżej podczas wzmianki o parametrach węgla sztygar. Kaloryczność ekogroszku nie może być mniejsza niż 25 MJ/kg, tylko wtedy przy spalaniu ekogroszku w kotłach nowej generacji uzyskamy wystarczająco dużo ciepła. Jednak im wyższa wartość opałowa, tym lepiej. Inne parametry są nie mniej ważne, niska zawartość siarki, niska wilgotność i spiekalność wpływają na to, jak spalane jest paliwo. Czy powstają spieki i ile popiołu powstanie w wyniku spalania. Im mniej popiołu, tym lepszej jakości jest nasz ekogroszek.