Ekogroszek i jego przewaga nad tradycyjnym węglem
Jak wiele osób może się domyślać, głównym źródłem opału wykorzystywanym dotychczas w domach był tradycyjny węgiel kamienny oraz drewno. Jednak są to opcje mniej ekonomiczne i ekologiczne niż ekogroszek. Od kilku lat ten rodzaj paliwa cieszy się wciąż rosnącym zainteresowaniem wśród potencjalnych Klientów.
Nie tylko ze względu na swoją cenę, ale również ze względu na atuty, które zapewniają mu przewagę nad wspomnianym już węglem tradycyjnym. Choć ekogroszek sam w sobie powstaje z węgla kamiennego lub brunatnego, który musi odznaczać się odpowiednimi parametrami i spełniać szereg restrykcji to wiele osób klasyfikuje ekogroszek jako inny rodzaj paliwa.
Parametry ekogroszku Strong, które prawdę Ci powiedzą
Paliwo stałe, jakim jest ekogroszek, posiada szereg wyznaczników, które pozwalają na określenie go mianem propozycji ekonomicznej i ekologicznej. Przedstawmy te parametry na przykładzie ekogroszku Strong – propozycji marki Adamex.
Ekonomiczność tego rodzaju opału związana jest z jego kalorycznością lub inaczej wartością opałową. Wartość ta określa nam ilość energii cieplnej, jaką uzyskamy z całkowitego spalenia jego kilograma. W przypadku ekogroszku Strong mowa jest o wartości wahającej się pomiędzy 26 a 28 MJ/kg. Ponadto zawartość popiołu może przekładać się na jego ekonomiczność. W jaki sposób? To bardzo proste. Im mniejsza wartość – Strong posiada od 5 do 11% popiołu, tym Ty będziesz rzadziej zmuszony do czyszczenia swojego pieca.
Co za tym idzie, mniej wydasz na środki do tego celu przeznaczone. Jeśli chodzi o ekologiczność tego paliwa opałowego, to ważna jest zawartość siarki. Tak jak w przypadku popiołu ważne jest, by tego pierwiastka było jak najmniej. To od tej wartości zależy ile substancji szkodliwych, wydostanie się przez nasz komin do atmosfery, a także jak bardzo nasz kocioł będzie narażony na działanie czynników korozyjnych. W przypadku opału Strong firma Adamex mówi o ilości, która waha się między 0,5 a 1,1%. Do tego granulacja, która odróżnia ekogroszek od zwykłego węgla (Strong posiada ziarna o średnicy 5 – 25 mm). To właśnie ona pozwala na użytkowanie go w piecach retortowych, zarówno z nowszymi, jak i starszymi podajnikami. Dodatkowo niska spiekalność ekogroszku w porównaniu do węgla tradycyjnego to kolejny argument przemawiający na korzyść tego pierwszego.
Ekogroszek czy to prezentowany przez nas dzisiaj Strong, czy każdy inny, jeśli jest dobrej jakości i ze sprawdzonego źródła jest produktem ekonomicznym i ekologicznym.