Ekogroszek – paliwo stałe, które cieszy się dużym zainteresowaniem
Ekogroszek to z całą pewnością jeden z częściej wybieranych opałów w ostatnich latach. Można również powiedzieć, że jest on wydajną propozycją, która w prosty sposób jest w stanie zapewnić efektywne ciepło dla Twojego ogniska domowego. Jest także bardziej ekologiczny niż jego tradycyjny poprzednik – węgiel kamienny lub brunatny, choć tak naprawdę to z niego powstaje. Choć ostatnimi czasy zostało zrobione wielu szumu wokół tego, jak duży niekorzystny wpływ ma ten rodzaj paliwa opałowego na środowisko. Znając nieco teorii, sami możemy ocenić ile jest w prawdy w tych zarzutach.
Przyjrzyjmy się może jednemu z dostępnych na rynku materiałowi opałowemu: Ekogroszkowi Solar. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że od ilości siarki znajdującej się w danym opale zależy jak wiele substancji szkodliwych będzie uciekać do środowiska przy spalaniu naszego ekogroszku. W przypadku Solara mowa jest o poziomie 0,2-0,5%, przy ogólnie dostępnej maksymalnej normie wynoszącej 1%. Jak sami możemy zauważyć, wartości te często są niższe niż te dopuszczalne.
Czy ekogroszek jest rzeczywiście ekonomiczny?
Panuje również przekonanie, że ekogroszek jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Jak to możliwe, skoro jego szczególnie w ostatnim czasie poszybowały do góry? Jest to związane z jego wartością opałową, która przekłada się na jego wydajność. I tak jak w poprzednim przypadku chcąc zobaczyć to na przykładzie Solara spójrzmy na opakowanie. Producent umieścił informację, że kaloryczność tego produktu mieści się w granicy 25-28 MJ/kg. Przyjęta minimalna norma wynosi 24 MJ/kg.
Nie zapominajmy też o zawartości popiołu, która przekłada się na czas związany z czyszczeniem kotła. Można zatem wyciągnąć wniosek, że im parametr ten jest niższy, tym nasz piec będziesz czystszy. A tym samym rzadziej będziemy zmuszeni do jego czyszczenia. Patrząc na opakowanie Ekogroszku Solar widzimy, że wartość ta wynosi 3-6%, gdy maksymalna dopuszczalna norma to 10%.
Zdarza się również, że producenci ekogroszku podają na opakowaniach jeszcze granulację (tutaj 5-25 mm), zawartość wody, spiekalność. Zbierając te wszystkie parametry w jedną całość, możemy bez trudu ustosunkować się do wielu informacji krążących w Internecie. Pamiętajmy jednak, by dobierać dane paliwo do naszych indywidualnych potrzeb. Wtedy będziemy mieli 100% pewność, że opał, który wybraliśmy, nas nie zawiedzie. Szukajmy optymalnych dla nas wartości, biorąc również pod uwagę cenę. Weźmy pod uwagę, że jest ona nieco niższa, gdy będziemy decydować się na zakup opału latem.