Ekogroszek — jedno z najlepszych paliw stałych, którego popularność rośnie z roku na rok
Ekogroszek to specjalnie wyselekcjonowane ziarna węgla kamiennego o granulacji od 5 mm do 25 mm. Na czym polega jego fenomen i skąd bierze się stale rosnąca popularność tego produktu? Przede wszystkim z uwagi na znacznie mniejszą szkodliwość dla środowiska naturalnego, niż w przypadku paliw wysoko-emisyjnych. Mniejsza zawartość siarki, furanów i pyłów w połączeniu z niższą emisją dwutlenku węgla to właśnie cechy, które skłaniają większość do zakupu tego rodzaju opału.
Dodatkowym atutem jest niska zawartość popiołu, czyli inaczej rzecz ujmując substancji niepalnych. Wiąże się to ze zminimalizowaniem konieczności sprzątania i zajmowania się piecem. Przy dobrej jakości ekogroszku pozbycie się popiołu konieczne jest średnio zaledwie raz w tygodniu. Ze zminimalizowaniem konieczności zajmowania się piecem wiąże się również fakt, że nowoczesne konstrukcje sterowane są za pośrednictwem telefonu komórkowego lub tabletu.
Ekogroszek Retopal — spiekalność, kaloryczność i inne parametry świadczące o jakości opału
Przeglądając oferty na ekogroszek, które swoją mnogością i różnorodnością mogą przytłoczyć warto zapoznać się z podstawowymi parametrami tego paliwa. Jednym z nich jest kaloryczność. Poznając wartość opałową ekogroszku warto zwrócić uwagę na to, czy producent podaje ją w stanie roboczym — Q ir. W przypadku ekogroszku Retopal wartość ta wynosi 24-25 Mj/kg. Kolejną wartością, jaką należy wziąć pod uwagę jest spiekalność, a konkretniej rzecz ujmując, podatność ekogroszku na tworzenie się spieków.
Dlaczego jest to takie ważne? Proces spiekania polega na przejściu ziaren ekogroszku z formy stałej do elastycznej — odbywa się to przy wyjątkowo wysokiej temperaturze od 350 °C do 500 °C. Tworzą się wtedy kamienne, spieczone bryły koksowe, inaczej nazywane spiekami. Cechą dobrych ekogroszków jest niski parametr — poniżej 20. Wpływa to w znacznym stopniu na funkcjonowanie pieca i jego żywotność. W przypadku ekogroszku Retopal parametr ten wynosi od 0 do 5. Czy to już wszystko na co należy zwrócić uwagę? Zdecydowanie nie. Jakie parametry jeszcze powinno się wziąć pod uwagę to zawartość popiołu i siarki. Jak to wygląda w przypadku omawianego ekogroszku Retopal? Zawartość popiołu osiąga wynik od 5% do 10%, natomiast siarki od 0,6% do 0,9%.
A jak wygląda cena? Bo nie ma jednak co ukrywać jest to ważny czynnik, który wpływa na atrakcyjność oferty. Ekogroszek Retopal cena 2021 bez akcyzy wynosi około 770 zł brutto. Sprawdzając oferty dostępne na rynku warto przyjrzeć się również dodatkowym kosztom, takim jak np. cena transportu.