Alternatywa dla węgla tradycyjnego — jaki opał jest teraz popularny?
Ceny gazu i prądu znacznie poszły do góry w ostatnim czasie. Biorąc pod uwagę, że wymiana instalacji, na taką przystosowaną do tego rodzaju kotłów grzewczych również jest kosztowna, ludzie szukają innych alternatyw dla tradycyjnego węgla. Nie jest tajemnicą, że tego rodzaju paliwo stałe opałowe słynie z niezbyt przychylnych opinii. Zwłaszcza w kontekście ochrony środowiska. Jest jednak jeden produkt, który jest doskonałym, wręcz idealnym rozwiązaniem. Mamy tu na myśli oczywiście ekogroszek. Co sprawia, że posiada on coraz większe grono zwolenników?
Poznaj fenomen ekogroszku
Ekogroszek to produkt wytwarzany z węgla kamiennego lub brunatnego. Na naszym rodzimym rynku znajdziesz zdecydowanie częściej tą pierwszą wersję. Specjalnie wyselekcjonowane bryłki węgla o wymiarach między 5 mm a 25 mm poddawane są specjalnej obróbce, dzięki czemu charakteryzują się doskonałymi parametrami technicznymi. Pierwszą wartością, której nie możesz pominąć, jest kaloryczność. To ona mówi o tym, ile ciepła uzyskasz, spalając kilogram opału. Dzięki tej wartości będziesz mógł obliczyć swoje zapotrzebowanie. Według panujących w naszym kraju przepisów wartość opalowa węgla nie może być mniejsza niż 24 MJ/kg. To jednak niejedyny parametr, którego muszą przestrzegać producenci ekogroszku. Dochodzi jeszcze m.in. zawartość siarki oraz popiołu. Kolejno, parametry te nie mogą być większe niż 1% i 10%. A o czym świadczą?
Zawartość siarki mówi o tym ile substancji szkodliwych, przedostanie się do atmosfery. Zawartość popiołu świadczy o ilości substancji niepalnych. Czyli znając ten parametr, będziesz mógł mniej więcej przewidzieć jak często będziesz musiał czyścić popielnik.
Poznaj opinie produktu, który chcesz kupić
Dostępnych na rynku rodzajów ekogroszku jest mnóstwo. Jednym z nich jest Ekogroszek Piekary, którego producentem jest Eco Centrum Siemianowice. Zanim jednak dokonasz zakupu, sprawdź parametry i opinie. Dowiedz się, jakie przygody z danym produktem mieli inni użytkownicy. Pamiętaj jeszcze o jednej sprawie. Nie kupuj opału w oparciu tylko i wyłącznie o cenę. Znajdź rozwiązanie optymalne dla siebie i swojego pieca. Jeśli chcesz zaoszczędzić to bardziej postaw na zakup opału w lecie, a nie w środku zimy, kiedy ceny znacząco idą do góry. Zauważ też, że kupując tańszy ekogroszek, gorszej jakości wcale nie oszczędzasz. Ponieważ szybciej go spalisz z uwagi na to, że posiada mniejszą kaloryczność. Dlatego wybierając lepszy ekogroszek i płacąc więcej, finalnie oszczędzasz swoje pieniądze.