Popularność ekogroszku – skąd się ona bierze?
Tajemnicą nie jest, że spośród dostępnych paliw stałych opałowych, najczęściej wybierany jest węgiel. Pomimo tego, że w wielu przypadkach nie szczyci się on zbyt dobrą opinią. Jednak z uwagi na zmieniające się potrzeby Klientów, producenci zaczęli wprowadzać na rynek nowe rozwiązania. Od dłuższego już czasu dostępny jest ekogroszek. Czyli paliwo stałe opałowe, wytwarzane ze specjalnie wyselekcjonowanego węgla kamiennego. Produkt ten przeznaczony jest do spalania w niskoemisyjnych piecach. Z uwagi na bardzo korzystny stosunek jakości do ceny, ekogroszek wybierany jest coraz częściej. Co jeszcze skłonić Cię może do podjęcia tego rodzaju decyzji? Z pewnością wysoka kaloryczność, niska zawartość siarki i popiołu. Lepsze parametry możliwe są do uzyskania dzięki odpowiednim procesom, jakie przechodzi wspomniany węgiel. W tym np. przesiewanie i płukanie. Jak często bywa, wraz z rosnącym zainteresowaniem, wzrasta również ilość ofert na rynku. Czy wszystkie godne są uwagi?
Na jakie parametry Ekogroszek Błyskawica należy zwracać uwagę?
Węgiel, aby stać się ekogroszkiem, musi przejść przez szereg restrykcji prawnych, które mają na celu sprawdzenie, czy spełnia minimalne warunki. Wśród nich oczywiście prym wiedzie kaloryczność. Czyli parametr, który mówi o tym, ile ciepła wytworzy się ze spalenia jednego kilograma ekogroszku. Najniższy próg, jaki przewiduje prawo, wynosi 24 MJ/kg. Oczywiste jest, że w tym przypadku im wyższa wartość, tym lepiej. Dlaczego? Ponieważ przy wyższej wartości, ilość opału, jaki zużyjesz do nagrzania domu lub mieszkania będzie znacznie mniejsza niż w przypadku niskiej kaloryczności. Jednym z produktów, które znajdziesz na rynku, jest Ekogroszek Błyskawica. Jego wartość opałowa jest stosunkowo wysoka. Plasuje się bowiem pomiędzy 27 a 29 MJ/k. To jednak nie wszystko. Ważne są również inne parametry. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na tym, aby jakość i ilość ciepła, jaką uzyskujesz, była adekwatna do ceny, jaką płacisz. Omawiany Ekogroszek Błyskawica pakowany jest w worki po 25 kilogramów i posiada RI (spiekalność) na poziomie od 0 do 2. A jak wyglądają wspomniane wcześniej parametry w tym przypadku? Zawartość popiołu wynosi od 2,9% do 4,4%. Z kolei zawartość siarki plasuje się na maksymalnie 0,2%.
Podsumowanie
Zawsze wybieraj najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie. Pamiętaj, żeby patrzeć nie tylko na cenę, ale również na parametry. A może przede wszystkim na nie. Jeśli masz jakieś wątpliwości, zawsze możesz poszukać opinii w internecie.