Jedno z najczęściej wybieranych paliw stałych – ekogroszek i jego popularność
Rosnąca świadomość konieczności coraz większej troski o środowisko sprawia, że z każdym rokiem, coraz częściej sięgamy po ekologiczne i nowoczesne rozwiązania w kwestii opałów. Jako że jesteśmy krajem, w którym największą popularnością cieszy się węgiel, to coraz bardziej w siłę produkt alternatywny. Jest nim oczywiście ekogroszek. Jego niską szkodliwość dla środowiska, doskonałe parametry w tym wartość opałową oraz niską zawartość popiołu docenia coraz więcej osób. Co warto wiedzieć o tego rodzaju paliwie stałym?
Ekogroszek – z czego jest zrobiony?
Ekogroszek nie mniej, nie więcej powstaje z węgla kamiennego. Zastanawiasz się pewnie teraz, jak to jest możliwe, że posiada w takim razie znacznie lepsze parametry niż tradycyjny węgiel. Odpowiedź jest prosta. Ekogroszek tworzony jest ze specjalnie selekcjonowanych brył węgla kamiennego. Bryły są kruszone, tak aby średnica mniejszych elementów wahała się między 5 a 25 mm.
Później węgiel ten poddawany jest procesowi płukania, który ma na celu usunięcie frakcji miału. Pamiętaj, że prawdziwy ekogroszek musi spełniać określone warunki prawne. Tańsze oferty, jakie dostępne są w sieci nie zawsze przedstawiają prawdziwy ekogroszek. Dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup, dokładnie sprawdź produkt, którym jesteś zainteresowany. Nie ograniczaj się wyłącznie do informacji przedstawionych przez producenta. Znajdź, chociażby opinie w internecie i zapoznaj się z nimi. Robimy tak z innymi produktami, dlaczego nie możemy z opalem stałym?
Ekogroszek Anmag i jego parametry
Jednym z produktów, na który możesz trafić przeszukując oferty jest Ekogroszek Anmag Zielony, którego producentem jest IMEX PIECHOTA I Sp. z.o.o. Sp. k. w Opolu. Parametrem, który w pierwszej kolejności rzuca się w oczy, jest wartość opałowa. W przypadku tego konkretnego produktu wynosi ona między 24 a 25 MJ/kg. Przy czym najniższa dopuszczalna przez prawo wartość wynosi 24 MJ/kg. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Przede wszystkim na zawartość siarki, czyli substancji szkodliwych. Im mniejsza, tym oczywiście lepiej. Najwyższa dopuszczalna wartość wynosi nie więcej niż 1%. W przypadki omawianego ekogroszku Anamg zielony wynosi ona nie więcej niż 0,8%. To ważne, ponieważ, to właśnie jej zawartość świadczy o wpływie na środowisko naturalne. Kolejnym parametrem jest zawartość popiołu, czyli substancji niepalnych. Przykładowy ekogroszek od firmy IMEX PIECHOTA ma go w sobie maksymalnie 8%. Dopuszczalna wartość to 10%. Producent wspomina jeszcze o spiekalności, która jest mniejsza niż 10% oraz o wilgotności, która również nie przekracza 10%.