Ekogroszek jest jednym z najczęściej wybieranych rodzajów paliw stałych na naszym rodzimym rynku. Kupując go, warto wybierać ten o jak najlepszych parametrach. Oprócz kaloryczności, która oznacza to ile ciepła uda się uzyskać ze spalenia kilograma opału, uwagę najczęściej zwraca się jeszcze na zawartość siarki i popiołu. O ile w przypadku kaloryczności wartość powinna być jak najwyższa, w tych dwóch ostatnich przypadkach im mniejsza wartość, tym lepiej.
Nie ma jednak możliwości wyboru opału, który nie pozostawiałby po sobie żadnego popiołu. Raz na jakiś czas należy go usunąć więc z popielnika. Oprócz tego, że trzeba to robić ostrożnie, gdyż nawet po wygaszeniu pieca mogą znaleźć się w nim jakieś żarzące się drobinki, warto zastanowić się nad tym, jak użyć tego materiału.
Po wysokiej jakości ekogroszku w popielniku znajduje się ekologiczny popiół, który można wykorzystać w różnych sytuacjach. Na przykład:
- zmieszany ze żwirem popiół doskonale sprawdzi się jako materiał budowlany. Bardzo często w ten właśnie sposób wyrównuje się nawierzchnię na drodze dojazdowej do posesji,
- popiół znajdzie też zastosowanie w ogrodnictwie. Cienka warstwa tego materiału wpłynie bardzo pozytywnie na użyźnienie gleby. Wszystko dzięki temu, że w popiele znajduje się wiele cennych składników.
O czym należy pamiętać, w ten sposób wykorzystując popiół? Przede wszystkim o tym, że można zrobić z niego użytek tylko, gdy pochodzi z dobrego jakościowo ekogroszku. Jeśli w piecu palono niedozwolonymi materiałami, takimi jak np. śmieci, popiół należy umieścić w pojemniku na odpady mieszane. Oczywiście po upewnieniu się, że jest zimny. Użycie popiołu, w którym znajdują się szkodliwe substancje, jest szkodliwe dla środowiska naturalnego. Podobną krzywdę roślinom oraz ziemi można zrobić, wykorzystując popiół z żarzącymi się kawałkami ekogroszku.