Jeśli planujesz zakup lub wymianę kotła, warto wiedzieć jakie możliwości są do wyboru, ale także jakie urządzenia mogą się znajdować w domach. Nie każdy wie, że kotły, które nie są sklasyfikowane żadną klasą, co prawda mogą być produkowane, ale nie mogą być wykorzystywane w domach.
Co oznacza klasa 5?
Wprowadzenie oznakowania i klasyfikacja kotłów wiąże się z normami, jakie dane urządzenie powinno spełniać. Obecnie można montować tylko kotły 5 generacji, które spełniają określone normy. Takie rozwiązanie to gwarancja mniejszej emisji spalin, lepszej jakości urządzenia, a także większego bezpieczeństwa użytkowników. Normy określają maksymalne ilości dwutlenku węgla i innych substancji, jakie powstają podczas palenia opałem – czy to węglem, pelletem czy ekogroszkiem. Klasa 5 to więc gwarancja wysokiej jakości. To też kwestie związane z bezpieczeństwem, takie kotły są wyposażone w różnego rodzaju rozwiązania, które mają zapobiegać zapaleniu się opału w podajniku oraz inne. Warto też wybrać dodatkowe moduły – jak np. sterowanie z telefonu czy tabletu.
Co z innymi kotłami?
Nakaz kupowania i instalowanie urządzeń najwyższej, czyli 5 klasy, jest od lipca 2018 roku. Ci, którzy kotły zakupili wcześniej i nie spełniają obecnych norm, będą je musieli wymienić. Klasę kotła można sprawdzić na tabliczce znamionowej czy karcie gwarancyjnej. Możliwe, że starsze modele nie mają w ogóle przydzielonej klasy. Takie też będą musiały zostać zastąpione, nowoczesnymi i przyjaznymi środowisku.
Co jeszcze jest ważne?
Poza samą klasą urządzenie należy też brać pod uwagę jego moc grzewczą. Jeśli wybierzemy zbyt słaby kocioł, może nie wystarczyć do ogrzania całego domu. Poza samą powierzchnią tutaj wpływ na moc ma też stan budynku. Jeśli jest on dobrze ocieplony i ma szczelne okna, wtedy moc będzie mniejsza. W starym i niedocieplonym budownictwie raczej trzeba szukać mocniejszych urządzeń. Nie bez znaczenia jest też sam opał, nie kierujmy się tylko i wyłącznie ceną. Może się okazać, że ten tańszy będzie mniej kaloryczny, w efekcie czego będzie go trzeba spalić więcej. Kupujmy tylko opał ze sprawdzonych źródeł, kiepska jakość to nie tylko mniej ciepła, ale też więcej zanieczyszczeń. Może to też wpływać na sam kocioł, przez co jego użytkowanie będzie krótsze.