Co to jest granulacja węgla?

utworzone przez | Lut 17, 2020 | parametry węgla | 4 Komentarze

Najważniejsze parametry węgla to między innymi kaloryczność, ilość popiołu i siarki

Węgiel to wciąż paliwo cieszące się w naszym rodzimym kraju największą popularnością. Zapewne dlatego, że wyróżnia je bardzo konkurencyjna cena. Znaczenie ma także przyzwyczajenie konsumentów oraz przystosowanie instalacji Centralnego Ogrzewania, której wymiana wiąże się z wysokimi kosztami. W związku z powyższym węgiel spełnia wymagania polaków: jest tani, łatwo dostępny i każdy wie, jak się z nim obchodzić. Warto jednak pamiętać, że węgiel węglowi nie równy, każdy rodzaj posiada zestaw parametrów, które go wyróżniają i mówią nam o tym, jakie efekty w wyniku spalania uzyskamy. Producenci Wśród najważniejszych parametrów podają między innymi zawartość siarki czy popiołu lub wartość opałową. Niestety często wartość zwaną granulacją uważa się za mało istotną, co jest dużym błędem, ponieważ wielkość węgla również wpływa na jego efektywność. Zatem czym jest ta granulacja węgla?

Granulacja węgla to inaczej uziarnienie

Granulacja, nazywana również uziarnieniem, to wielkość brył węgla, który kupujemy. Zazwyczaj podawany jest przedział wielkości brył, ponieważ uzyskanie idealnego rozmiaru każdej bryły z osobna byłby zbyt czasochłonny i tak naprawdę zbędny. Wyróżniamy jedenaście rodzajów/sortymentów węgla, podzielonych wg wielkości:

Grube:

 • Kęsy – ponad 200 mm
 • Kostka I – 120-200 mm
 • Kostka II – 60-120 mm
 • Orzech I – 40-80 mm
 • Orzech II – 25-50 mm

Średnie:

 • Groszek I – 16-30 mm
 • Groszek II – 8-20 mm
 • Grysik – 5-10 mm

Miałowe:

 • Miał – 0-6 mm

Inne:

 • Pył i Muł – 0-1 mm

Jaką granulację węgla wybrać?

To, jaką granulację wybierzemy, zależy przede wszystkim od tego, jakiego kotła używamy. Kotły nowej generacji, z automatycznym podajnikiem, przeznaczone dla ekogroszków, powinny być uzupełniane opałem, którego granulacja mieści się w przedziale 5-25 mm. W przeciwnym razie nasz nowoczesny kocioł może okazać się nie tak wydajny, jak oczekujemy. Ponadto zły rozmiar opału może doprowadzić do uszkodzenia kotła. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i kosztownych napraw, warto wziąć pod uwagę wymogi producenta kotła dotyczące granulacji węgla. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie wybór workowanego węgla od sprawdzonego producenta, który na opakowaniu podaje wszystkie parametry wybranego przez nas węgla. Sklep internetowy Węgiel24 podaje wszystkie istotne parametry węgli z oferty zgodnie z ich stanem faktycznym, dlatego, jeżeli szukają Państwo pewnego źródła, to nasz sklep będzie doskonałym wyborem.

4 komentarze

 1. Małgorzata Pewna

  Nie brałam pod uwagę wielkości węgla, dlatego mój piec sie zepsuł, warto o tym poczytać

 2. Józef Biedul

  Na pewno będę teraz zwracał uwagę na ten parametr, nie myślałem, że jest on istotny, zawsze tylko patrzyłem na kaloryczność

Wyślij komentarz

Kategorie produktów

Zobacz inne wpisy na naszym węglowym blogu

Co to jest spiekalność węgla?

Co to jest spiekalność węgla?

Spiekalność jest bardzo ważną właściwością, biorąc pod uwagę dobro naszego kotła, ponieważ przez powstałe w wyniku spalania spieki, nasz kocioł może stracić na wydajności.

Wartość opałowa węgla

Wartość opałowa węgla

Przed sezonem zimowym wiele osób, których domy nie są podłączone do miejskiej sieci grzewczej stoi przed wyborem opału, który dostarczy ciepła na najbliższe miesiące i przy okazji nie zrujnuje domowego budżetu.

Kaloryczność węgla

Kaloryczność węgla

Wciąż w wielu domach w Polsce stoją kotły na paliwa stałe, tak więc nieustający popyt na nie widać, zwłaszcza gdy zbliża się okres grzewczy.

#
$

Nie przegap kolejnego artykułu lub promocji, zapisz się na naszą listę mailingową.

Pin It on Pinterest