Co to jest granulacja węgla?

Węgiel to wciąż paliwo cieszące się w naszym rodzimym kraju największą popularnością. Zapewne dlatego, że wyróżnia je bardzo konkurencyjna cena. Znaczenie ma także przyzwyczajenie konsumentów oraz przystosowanie instalacji Centralnego Ogrzewania, której wymiana wiąże się z wysokimi kosztami. W związku z powyższym węgiel spełnia wymagania polaków: jest tani, łatwo dostępny i każdy wie, jak się z nim obchodzić. Warto jednak pamiętać, że węgiel węglowi nie równy, każdy rodzaj posiada zestaw parametrów, które go wyróżniają i mówią nam o tym, jakie efekty w wyniku spalania uzyskamy. Producenci Wśród najważniejszych parametrów podają między innymi zawartość siarki czy popiołu lub wartość opałową. Niestety często wartość zwaną granulacją uważa się za mało istotną, co jest dużym błędem, ponieważ wielkość węgla również wpływa na jego efektywność.

Granulacja, nazywana również uziarnieniem, to wielkość brył węgla, który kupujemy. Zazwyczaj podawany jest przedział wielkości brył, ponieważ uzyskanie idealnego rozmiaru każdej bryły z osobna byłby zbyt czasochłonny i tak naprawdę zbędny. Wyróżniamy jedenaście rodzajów/sortymentów węgla, podzielonych wg wielkości:

Grube:

  • Kęsy – ponad 200 mm
  • Kostka I – 120-200 mm
  • Kostka II – 60-120 mm
  • Orzech I – 40-80 mm
  • Orzech II – 25-50 mm

Średnie:

  • Groszek I – 16-30 mm
  • Groszek II – 8-20 mm
  • Grysik – 5-10 mm

Miałowe:

  • Miał – 0-6 mm

Inne:

  • Pył i Muł – 0-1 mm

To, jaką granulację wybierzemy, zależy przede wszystkim od tego, jakiego kotła używamy. Kotły nowej generacji, z automatycznym podajnikiem, przeznaczone dla ekogroszków, powinny być uzupełniane opałem, którego granulacja mieści się w przedziale 5-25 mm. W przeciwnym razie nasz nowoczesny kocioł może okazać się nie tak wydajny, jak oczekujemy. Ponadto zły rozmiar opału może doprowadzić do uszkodzenia kotła. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i kosztownych napraw, warto wziąć pod uwagę wymogi producenta kotła dotyczące granulacji węgla. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie wybór workowanego węgla od sprawdzonego producenta, który na opakowaniu podaje wszystkie parametry wybranego przez nas węgla. Sklep internetowy Węgiel24 podaje wszystkie istotne parametry węgli z oferty zgodnie z ich stanem faktycznym, dlatego, jeżeli szukają Państwo pewnego źródła, to nasz sklep będzie doskonałym wyborem.

Najczęściej kupowane

Oblicz koszty dostawy do 50 km

Zadaj pytanie

1 + 6 =

Siedziba

ul. Węglowa 8
44-240 Żory

Telefon

+48 662 046 636

Email

biuro@wegiel24.info

Polub Nas
Dziś