Od stycznia 2020 roku obowiązuje dyrektywa Parlamentu Europejskiego ECODESIGN, znana również jako ekoprojekt. Zgodnie z nią obecnie na rynku dopuszczone są wyłącznie kotły CO z certyfikatem ekoprojekt. Czym jest ECODESIGN? Co zmienia dla przeciętnego użytkownika kotła CO?
Plusy wynikające z pieca z certyfikatem ECODESIGN
Nowa dyrektywa Parlamentu Europejskiego narzuca na kotły dodatkowe obostrzenia, związane z ich wydajnością energetyczną oraz emisyjnością. Dotychczas, dopuszczane były kotły 5 klasy. Oznaczało to, że wystarczyło, aby kocioł spełniał wymagania normy PN-EN 303-5:2012 podczas normalnej pracy. Ekodesign stawia producentom kotłów poprzeczkę wyżej, ponieważ obecnie musi on być wyjątkowo wydajny przy jednocześnie zachowanej niskiej emisyjności przez cały okres grzewczy, czyli w Polsce mniej więcej 5-6 miesięcy. Właścicielom kotłów z certyfikatem ekoprojekt daje to gwarancję, że nawet gdy kocioł nie działa na swojej najwyższej mocy, jest równie ekonomiczny i ekologiczny, jak u szczytu sezonu grzewczego. Warto również zwrócić uwagę, że wysoka wydajność kotła pozwala właścicielowi na spore oszczędności. Wynika to z 90% wydajności kotła, co w porównaniu do większości kotłów piątej generacji daje do 30% różnicy. Jak przekłada się to na koszty ogrzewania domu, każdy musi już obliczyć według własnego zużycia opału. Wielokrotnie zmniejszyła się również ilość zanieczyszczeń produkowanych przez kotły. Oczywiście na konkretną ilość substancji smolistych, które powstaną w wyniku spalania ma również wpływ sam opał, którego użyjemy. Podobnie w przypadku ciepła, im wyższa kaloryczność ekogroszku, tym lepszy efekt uzyska kocioł.
Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem kotła z certyfikatem ekoprojekt?
Każdy, kto stoi przed zakupem nowego kotła, powinien wiedzieć, że piece ekodesign wytwarzają spaliny o temperaturze do 80 stopni Celsjusza. Taka temperatura może prowadzić do gromadzenia i skraplania wilgoci. W związku z takim ryzykiem należy komin wyposażyć w specjalny ceramiczny wkład, który będzie odporny na kwas siarkowy.
Osoby, przyzwyczajone do budowy tradycyjnych kotłów CO powinny również wiedzieć, że kotły ekodesign nie posiadają tak zwanego rusztu awaryjnego, co ma za zadanie uniemożliwić spalanie w nich niepowołanych przedmiotów, np. śmieci, co wciąż się zdarza.
Na koniec warto pamiętać, aby upewnić się, że model kotła, który planujemy zakupić posiada certyfikat ekodesign, wydany przez właściwą instytucję. Właściwy dokument jest gwarancją jakości.