Co ile czyścić piec na ekogroszek?

Co ile czyścić piec na ekogroszek?

Ekogroszek jest alternatywą dla tradycyjnych materiałów opałowych, takich jak węgiel brunatny, kamienny, drewno czy gaz. Zyskuje on popularność dzięki stosunkowo niskiej cenie przy jednocześnie wysokiej jakości, jaką gwarantuje ekogroszek. Choć najczęściej jest produkowany na bazie węgla kamiennego, obróbka mechaniczna, której jest poddawany, znacznie poprawia jego właściwości. Wspomniana obróbka mechaniczna polega na wielokrotnym płukaniu i przesiewaniu węgla oraz zmniejszeniu jego frakcji do wymiarów od 5 do 25 mm. Takie działanie poprawia parametry, dzięki czemu oprócz małej frakcji ekogroszek charakteryzuje się także niską wilgotnością, wysoką kalorycznością oraz małą zawartością popiołu i siarki, ponadto ekogroszek powinien mieć niską spiekalność. Te wszystkie elementy powodują, że z niewielkiej ilości opału uzyskamy sporo ciepła, a jednocześnie, niska zawartość popiołu, siarki i niska spiekalność pozwala nam rzadziej czyścić i konserwować kocioł. Nie da się ukryć, że to również wydłuża jego żywotność.

Czyszczenie kotła na ekogroszek jest raczej proste i większość użytkowników może je wykonać samodzielnie. Do czyszczenia kotła na ekogroszek potrzebne będą skrobaki, szczotki druciane, szczotki zwykłe lub specjalne przyrządy służące właśnie do czyszczenia kotłów – czasem przy zakupie u producenta kocioł jest od razu w nie wyposażony. Jeżeli są Państwo posiadaczami kotła z przepustnicami spalin, warto je maksymalnie otworzyć podczas czyszczenia, aby zmniejszyć pylenie. Większość kotłów wyczyszczą Państwo przez drzwiczki załadunkowe, a kanały konwekcyjne i kopertowe przez otwory wyczystne. Ważne, aby po zakończeniu prac wszystkie otwory pozamykać. Z kolei popiół usuwamy tradycyjnie przez drzwiczki popielnikowe. Podczas czyszczenia kotła dokładnie należy usunąć z jego ścianek osad i sadzę.
Częstotliwość czyszczenia kotła jest zależna w dużej mierze od jakości stosowanego opału, częstości pracy, obciążenia kotła oraz jego prawidłowej eksploatacji i montażu. Warto pamiętać, że kocioł należy czyścić w momencie, gdy grubość osadu i sadzy na jego ściankach przekroczy 2 mm. W zależności od powyższych wytycznych może to być od jednego do kilku tygodni. Jak już wspomniano, czyszczenie kotła mogą Państwo wykonywać samodzielnie. Jeżeli jednak posiadają Państwo wysoko zautomatyzowany kocioł, który należy co jakiś czas poddać konserwacji (zgodnie z zaleceniami producenta), warto zdecydować się na usługę specjalisty.

Użytkownicy dobrej jakości ekogroszku z pewnością mają łatwiejsze zadanie od osób, które palą słabej jakości węglem brunatnym, kamiennym lub miałem. Aby jak najrzadziej czyścić kocioł, warto zdecydować się na ekogroszek o niskiej zawartości siarki, popiołu i niskiej spiekalności. Oprócz wygody gwarantuje to nam również dłuższą żywotność kotła.

Najczęściej kupowane

Oblicz koszty dostawy do 50 km

Zadaj pytanie

7 + 4 =

Siedziba

ul. Węglowa 8
44-240 Żory

Telefon

+48 662 046 636

Email

biuro@wegiel24.info

Polub Nas
Dziś