Intrygująca nazwa węgla błękitnego sprawiła, że interesuje się nim coraz więcej osób. W rzeczywistości jednak węgiel jest (oczywiście) czarny. Skąd taka nazwa i czym charakteryzuje się Błękitny węgiel? Przede wszystkim warto sprawdzić jego parametry. To one w każdym opale decydują jego jakości ekologicznej i efektywnym spalaniu.
Błękitny węgiel – parametry
Jak podaje producent, węgiel błękitny to opał niezwykle ekologiczny, dzięki któremu może odmienić się powietrze w naszym mieście. O tym, ile substancji smolistych powstanie w wyniku spalania danego węgla decyduje zawartość siarki, która nie może przekroczyć 1% dla ekogroszków. Węgiel błękitny zawiera maksymalnie 0,3% siarki, dzięki czemu rzeczywiście produkuje mało zanieczyszczeń. Dla klientów jednak najbardziej istotna jest kaloryczność, która wpływa na ilość produkowanego ciepła. Wartość opałowa węgla błękitnego wynosi minimum 27 Mj/kg. Jakie jeszcze parametry warto sprawdzić przed zakupem?
Z pewnością zawartość popiołu, dzięki której dowiemy się, ile substancji niepalnych jest w opale, czyli jak często będziemy zmuszeni czyścić popielnik. Popiół w błękitnym to około 5-6%, dopuszczone dla ekogroszków jest max. 10%. Ze względu na przepisy, zgodnie z którymi obecnie można używać już tylko kotłów V generacji, węgiel dostosował swoje uziarnienie do ich automatycznych podajników. Dlatego też błękitny węgiel ma ziarnistość od 3 do 25 mm. Jednak mimo iż dostosowany jest nowoczesnych kotłów, sprawdzi się również w tych starszych np. zasypowych. Odpowiednie parametry gwarantują użytkownikowi, że opał będzie wydajny i ekologiczny. To od parametrów powinna zależeć cena węgla, w en sposób najłatwiej ocenić, czy nie przepłacimy za opał.
Błękitny węgiel – cena
Producent stworzył ciekawą ofertę swojego węgla, zwłaszcza dla osób niezdecydowanych i nieufnych. Mianowicie umożliwił zakup próbki węgla, jest to 30-kilogramowych worek w cenie 59 zł. Producent oferuje również zakup 990 kg opału w cenie 1350 zł. Co ciekawe, w przypadku większej ilości zmienia się również kaloryczność i wynosi minimum 28,5 MJ.
Błękitny węgiel – dostawa
Korzystna wiadomość, zwłaszcza dla osób mieszkających z dala od składu, to, że dostawa błękitnego węgla jest całkowicie darmowa. Tak więc koszt węgla podany w sklepie internetowym to kwota ostateczna, którą będą musieli Państwo zapłacić. Jednak zapewne wysyłka pakietu próbnego będzie dodatkowo płatna.
Błękitny ekogroszek – podsumowanie
Ekogroszek błękitny jest reklamowany jako bezdymny ekogroszek, ciężko to ocenić bez sprawdzenia. Jedyne co możemy sprawdzić za pomocą internetu to jego parametry, które spełniają wymogi stawiane opałom ekologicznym. Opał z łatwością można nabyć przez internet, warto jednak wziąć pod uwagę, że w porównaniu do innych ekogroszków, cena jest dosyć wysoka.